Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
2022’de yasa dışı yollardan edinilen kripto geliri 2021’in gerisinde ketti

2022’de yasa dışı yollardan şimdiye görecek şekilde elde edilen kripto geliri, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıkların fiyatlarındaki düşüşle birlikte 2021’in gerisinde ketti. 

Blockchain veri şirketi Chainalysis, 16 Ağustos’ta ygüninlanan 2022 Yıl Ortası Kripto Suç Güncellemesi raporunda sektörde yılın ilk yedi güninda görülen yasa dışı faaliyetlere ve güncel güni piyasasının bu faaliyetlere etkisine ışık tuttu.

Rapora göre, temmuz en yeniu itibarıyla meşru işlemlerin toplam hacmi yüzde 36 düşerken, yasa dışı işlemlerin hacminde ise aynı dönemde yalnızca yüzde 15 düşüş görüldü. Chainalysis, “Genel olarak baktığımızda, suç faaliyetleri, fiyat düşüşlerine karşı daha dayanıklı gibi gözüküyor,” yorumunda bulundu.

Yasa dışı oluşumlara aktarılan aylık kümülatif kripto para değerinin yıllara göre grafiği (ard) ve meşru oluşumlara aktarılan aylık kümülatif kripto para değerinin yıllara göre grafiği (alt). Kaynak: Chainalysis

Dolandırıcılık ve darknet geliri düştü

Diğer yandan, yıl boyunca belirli kripto para temelli suç türlerinde faaliyet artışı gözlenirken, belirli kategorilerde ise düşüş olduğu görüldü. Örneğin, kripto para dolandırıcılığından temmuz günina görecek şekilde 1,6 milyar abd parası kazanç elde edildi. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında, yüzde 65’lik bir gerileme olduğu görülebiliyor.

Chainalysis, bu durumun düşen kripto fiyatları ile ilişkili olduğunu düşünüyor.

Kripto para dolandırıcılığından elde edilen aylık kümülatif değerin yıllara göre grafiği. Kaynak: Chainalysis

Kripto para dolandırıcılıklarında asıl dikkat çeken nokta ise, ağa takılan kişisi sgünisındaki gerileme oldu. Dolandırıcılıklara gönderim yapılan tekil kripto işlemlerinin sgünisı, en yeni dört yılın en düşük düzeyini gördü.

Dolandırıcılıklara kripto gönderen aylık kümülatif tekil işlem sgünisının yıllara göre grafiği. Kaynak: Chainalysis

Chainalysis, şöyle bir yorumda bulundu:

“Bunun bir sebebi de, düşen varlık fiyatlarıyla birlikte genellikle devasa kâr ile pasif gelir elde etme fırsatı olarak pazarlanan kripto dolandırıcılıklarının, potansiyel mağdurlara daha az cazip glmesi olabilir. Ayrıca, dolandırıcılıklara kanma ihtimali daha en çok olan yeni ve deneyimsiz kişisiların piyasadaki varlığı da fiyatların düşmesiyle azetti.”

Karanlık ağ (darknet) pazarına gelinceyse, nisan günina görecek şekilde 2021’den daha en çok olan kripto gelirinin, tam da nisan başında ani bir şekilde kesildiği görülüyor. Chainalysis’e göre bu durum, “neredeyse kesin olarak” Rusya’nın en büyük karanlık ağ pazar konumi Hydra’nın en yenilanılmasından kaynaklıyor.

Hydra, 5 Ağustos’ta Alman polisi tarafından sunucularına ve 25 milyon abd parasıdan fazla değerde Bitcoin’e el koyulmasının ardından en yenilanıldı. Aynı gün, ABD Hazine Bakanlığı pazar konumini ve ilişkili adresleri uyguladırım listesine etti.

Hack ve hırsızlıklar trende karşı geliyor

2022’de neredeyse her 7 gün bir merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü siber settirıya uğradı denebilir. Dolgünisıyla, yasa dışı faaliyetlerin bu alanında yıl içinde şimdiye görecek şekilde elde edilen gelir, 2021’in aynı dönemini büyük oranda geride bıraktı.

Chainalysis’e göre, hacker’lar Ocak-Temmuz 2022 arasında toplamda 1,9 milyar abd parası çetti. 2021’in aynı döneminde ise siber settirılarda 1,2 milyar abd parasıdan daha az miktarın çyapıldığı görülüyor.

Temmuz en yeniuna görecek şekildeki zaman dilimini kapsayan rapora 186 milyon abd parasıın çyapıldığı Nomad Bridge hack’i ve Solana tabanlı cüzdanları hedef alan ve neredeyse 8 milyon abd parası zarara yol açan siber settirı dahil edilmedi.

Siber settirılarda çalınan aylık kümülatif kripto para değerinin 2021 ve 2022 karşılaştırması. Kaynak: Chainalysis

Chainalysis, siber settirılarda çalınan değerin çoğunun Kuzey Kore bağlantılı hack grupları, özellikle de Lazarus Group ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Rapora göre, söz meselesu hack grupları, 2022’de DeFi protokollerinden şimdiye görecek şekilde yaklaşık 1 milyar abd parası çetti.

Blockchain veri şirketi, sektördeki yasa dışı faaliyetleri önlemenin tek yolunun güvenliği artırmak ve yatırım yapmak için güvenli projeleri seçmek olduğunu belirtti. Chainalysis, emniyet güçlerine de kripto paralara el koyma kapasitelerini geliştirmeye devam etmelerini tavsiye etti.