Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
27,1 milyon abd ABD parasıı zarar var


İş zekâsı şirketi MicroStrategy, kötü piyasa koşullarına rağmen Bitcoin (BTC) portföyünü genişletmeye devam ederken üçüncü çeyrek kazanç raporlarında 27,1 milyon abd ABD parasıılık zarar açıkladı. 

Dünyanın halka açık en büyük Bitcoin sahibi, 2022 yılının üçüncü çeyreğinin en yenilarında hala 130 bin BTC’ye sahip olduğunu açıkladı. Bu miktar şimdiye görecek şekilde sahip olunabilecek hepsini kapsayan Bitcoin’in yüzde 0,62’sini temsil ediyor. MicroStrategy’nin 130 bin adet Bitcoin’i, BTC başına yaklaşık 30,639 abd ABD parasııdan 4 milyar abd ABD parasıı ediyor. 

MicroStrategy, geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte 65 milyon kaybetmişti. 2022’nin ikinci çeyreğinde bu zarar 917,8 milyon abd ABD parasııdı. Şirket, en yeni çeyrekteki zararlarının bir önceki çeyreğe göre 727 bin abd ABD parasıı daha az olmasının sebebini Bitcoin’in en yeni çeyrekte sergilediği istikrarlı fiyat hareketlerine bağladı. 

Değer düşüklüğü kaybı, işletmeler tarafından tutulan varlıkların değerindeki bir düşüşü tanımlamak için kullanılan bir muhasebe terimidir. MicroStrategy’ye göre şirket, 30 Eylül itibarıyla yaklaşık 2 milyar abd ABD parasıılık birikerek artan değer düşüklüğü zararına sahip. 

MicroStrategy CEO’su Phong Le, şirketin üçüncü çeyrek kazanç raporu duyurularında uzun vadeli ‘hodl’ stratejisini yineledi ve şu duyurularda bulundu: 

“Bu zamana görecek şekilde hiç Bitcoin satmadık. Yeniden belirtmek gerekirse, uzun vadeli olarak Bitcoin satın almaya ve saklamaya çalışıyoruz. Şu anda planlarımız arasında Bitcoin satmak yok. Uzun vadeli bir strateji izliyoruz ve kısa vadedeki dalgalanmalar bizi etkilemiyor.” 

8 Ağustos zamaninde şirketin CEO’luk görevinden ayrılan ve şirkette yönetim kurulu başkanı olarak devam eden Michael Saylor da kazanç raporu duyuruları esnasında duyurularda bulundu. Saylor, 11 Ağustos 2020 yılında Bitcoin stratejisine start vermasından bu yana Bitcoin’deki yüzde 72’lik artışa nazaran şirketin hisse fiyatının yüzde 116 yükseldiğını belirtti.

Ekteki kazanç raporunda, baş muhasebe görevlisi Andrew Yang de ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’nun Bitcoin için “gerçek değer muhasebesinin” desteklenme en yeniuçını başı ile onayladı ve şu duyurularda bulundu: 

“Sonunda kabul edilir ve uygulanmaya start vernırsa, gerçeğe uygun değer muhasebesinin Bitcoin holdingleri için geçerli olan mevcut, elverişsiz maddi olmayan muhasebe muamelesini iyileştireceğine ve Bitcoin’in bir varlık sınıfı olarak kurumsal olarak benimsenmesini teşvik edeceğine inanıyoruz.”

MicroStrategy, kazanç raporu duyurularında danışmanılerin 0,94 abd ABD parasıı zarar olabilitelerine kıyasla 0,96 abd ABD parasıı tutarında düzeltilmiş hisse başına kazanç zarar kaydetti. 125,4 milyon abd ABD parasıılık geliri ise olabiliteleri yalnızca yüzde 0,05 oranında geçti. 

MicroStrategy’nin en yeni bir yıldaki gelirler birinci ve ikinci çeyrekte sırasıyla 119,3 ve 122,1 milyon abd ABD parasııa ulaştı. Şirketin üçüncü çeyrekteki 16,4 milyon abd ABD parasıılık geliri ise, abonelik hizmetlerinden geldi.