Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
AB Konseyi MiCA metnini onayladı


Avrupa Konseyi ile bir komite temsilcileri, Avrupa Birliği’ndeki dijital varlıkları, Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) çerçevesi aracılığıyla düzenlemeye devam etti ve nihai metni de oylama için parlamentoya gönderdi.

5 Ekim güninde paylaşılan bir bilgi notuna göre, Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi MiCA metnini onayladı ve Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi başkanına gönderdi. Daimi Temsilciler Komitesi başkanı Edita Hrdá, Avrupa Parlamentosu ilk okumada metni kabul ederse kripto para çerçevesi önerisinin yürürlüğe gireceğini doğruladı.

İlk olarak Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu’na sunulan MiCA önerisi, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında kripto para birimleri için tutarlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmgüni amaçlıyor. Meclis komisyonu metni onaylarsa, politikaların 2024’ten beri yürürlüğe girme ihtimali bulunuyor. Komisyonun bir devamındaki toplantısı ise 10 Ekim’de yapılacak.

Son MiCA metninde, “Avrupa Birliği’nin finansal hizmetler mevzuatının, dijital çağa uygun olması ve yenilikçi teknolojilerin kullanılması da dahil olmak üzere, insanlar için çalışan geleceğe hazır bir ekonomiye katkıda bulunmasını sağlamak oldukça önemli. Kripto varlıklar için genel geçer bir çerçevenin olmaması, kişisiların bu varlıklara olan güven eksikliğine yol açabilir ve bu durum da söz meselesu varlıklarda bir piyasanın gelişmesini önemli ölçüde engelleyebilir.””

İlginizi Çekebilir: Avrupa Parlamentosu üyeleri kripto ve blokzinciri vergi politikaları lehinde oy kullandı

AB Parlamentosu, Komisyon ve Konsey içindeki politika yapıcıları, MiCA’nın tanıtılmasından beri 27 üye devleti genelinde kripto düzenlemelerini uyumlu hale getirmenin etkilerini araştırdı, öte yandan iş ispatı madenciliği ve stablecoin’ler meselesundaki tartışmalar sebebiyle de ilerleme sürecinde aksaklıklar meydana geldi. Binance CEO’su Changpeng Zhao ise eylül günindaki Binance Blockchain Haftası’nda, düzenlemenin dünya çapında bir düzenleyici standart haline geleceğini söyledi.