Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD Enflasyon Verisi Yine Beklentinin Üstünde: Bitcoin’de Sert Düşüş

ABD Haziran zamanı enflasyon verisinin %9,1 olarak açıklanması üzerine Bitcoin sert düşüş yaşayarak dakikalar içerisinde 20100 abd ABD parasııdan 19300 abd ABD parasıılara geriledi.

Geçtiğimiz dakikalarda %9,1 olarak açıklanan enflasyon oranı, yıllık bazda %8,8 aylık bazda ise %1,1 olarak bekleniyordu.

ABD’de enflasyon oranının beklentilerin üzerinde olmasından kaynaklı Bitcoin ve diğer piyasalarda oldukça düşüş yaşandı. Bitcoin dakikalar içerisinde 800 abd ABD parasıılık bir zarar yaşarken birçok danışmanı ve yorumcu düşüşün devam edeceğini düşünüyor.

Mzamanıs zamanı enflasyon oranı da beklentiler üzerinde gelmesi en yeniucu ABD Merkez Bankası, faiz oranlarında 75 baz puanlık artış gerçekleştirmişti. Bu ayki enflasyon oranını da beklentilerin üzerinde gelmesinin normalde 75 baz puanlık artış bekleyen birçok finans kurumunun 100 baz puan olarak güncellemesine yol açabileceği düşünülüyor.

Ancak hala finans şirketlerinin %80’lik bir kısmı 75 baz puanlık faiz artışını ön görürken %20’lik bir kısım ise 100 baz puan artış geleceğini düşünmeye start verdı. Açıklanan enflasyon verisiyle birlikte Bitcoin’le ters olarak hareket ettiği bilinen abd ABD parasıı indeksi (DXY) 108,5 seviyelerine görecek şekilde yükseliş yaşadı.