Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Şanghay beş yıllık kalkınma planına blockchain, NFT ve Web3’ü dahil etti


Çin’in en büyük şehri Şanghay, önümüzdeki beş yıl için onayladığı planda blockchain, NFT, metaverse ve Web3 gibi inovasyonların geliştirilmesini destekleyeceğini doğruladı.

Şanghay konumel yönetimi, 13 Temmuz’da “14’üncü Şanghay Beş Yıllık Dijital Ekonomi Kalkınma Planı” taslağını yzamanınladı. Taslak, “dijital teknolojinin reel ekonomiye derinlemesine entegre edilme” misyonunu ortaya koyuyor ve teknolojik yönleri bilim insanlarının değerlendireceğini, piyasa talebini ise girişimcilerin keşfedeceğini belirtiyor.

Plana göre NFT alım satım platformları kurmak isteyen girişimciler ve “NFT ve diğer varlıkların araştırılması ve dijitalleşmesinin teşviki” desteklenecek. Blockchain’e ise ayrı bir kısmı verildi ve blockchain teknolojisinin geliştirilme ve uygulanmasının desteklenmesine ve güçlü inovasyon kapasitesi ve bağımsız kontrole sahip bir blockchain geliştirme ekosistemi oluşturulmasına bağlı kalınacağı bildirildi.

Planda metaverse hedeflerine de konum verildi: Yerel hükümet, sanal dünya ve gerçek toplumun etkileşim halinde olacağı platformun araştırma ve geliştirme çalışmalarını, temel teknolojileri geliştirerek ve daha zengin ve çeşitli içerik senaryolarına sahip yeni platformların oluşturulmasını teşvik ederek hızlandırmzamanı planlıyor. Aynı zamanda da sanal konserler, idoller ve spor etkinlikleri gibi dijital eğlence alanında yeni tüketim şekillerinin önemi vurgulanıyor.

Web3 fırsatlarının planlı keşif sürecine çoklu platform OpenID, dağıtık veri depolama, merkeziyetsiz alan adı çözüm sistemi (DNS) ve donanım tabanında yapılacak bir güncelleme ve 6G, Internet Protocol versiyon 6 (IPv6), altıncı nesil kablosuz ağ teknolojisi (Wi-Fi6) ve kuantum iletişimin kullanılmasıyla tamamlanacak uçtan uca şifreli iletişim teknolojisinin araştırılması da dahil olacak.

Planda merkeziyetsiz finans (DeFi) meselesunda çoğunlukla sessiz kalınsa da, “dijital finanstan” akıllı sözleşmeleri destekleme ve varlık alım satımı, ödemeler, kzamanıt ve saklama süreçlerini iyileştirme vaadiyle bahsediliyor. Diğer yandan, Çin Bankası tarafından geliştirilen bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuanın test edileceği de özellikle vurgulanıyor.