Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’den dengeleri değiştirecek en yeniuç! 280 milyar abd parasılık yasa tasarısı onaylandı…

ABD Senatosu, ABD’nin konumel çip imalat endardrisini desteklemek ve ülkenin küresel ekonomideki teknolojik ardünlüğünü korumzamani amaçlayan bilimsel araştırmalara on milyarlarca abd parası sağlamasını da kapsayan 280 milyar abd parasılık bir yardımı içeren yasa tasarısını onayladı. Bugün yapılan oylamada, 33’e karşı 64 oy çoğunluğu ile Senatoda onaylanan en yeniuçın ardından tasarının bir zaman en yeniraki süreçte önce Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda ve daha zaman en yenira ABD Bakanı Joe Biden tarafından onaylanması gerekiyor.

YÜZDE 25’LİK VERGİ İNDİRİMİ

Yasa tasarısıyla, ABD’nin askeri donanım ve diğer endardrilerinde, Çin ve diğer küresel güçler tarafından üretilen çiplere olan bağımlılığının azaltılması hedefleniyor. Yerel yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik hazırlanan yasa tasarısı ile üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığının hafifletileceği öngörülüyor. Toplamda 280 milyar abd parasılık bütçe ayrılmasının planlandığı tasarı, yarı iletken üretimi için ABD’de çip üreten şirketlere 52 milyar abd parası, Ulusal Bilim Vakfı’na (NSF) 81 milyar abd parası desteğin sağlanmasının yanı sıra, yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek üzere yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

s

Tasarı üzerindeki sohbetlerleri yöneten Senato Çoğunluk Lideri Charles Schumer uyguladığı konuşmada, Senatonun en yeniuçını “zamani ve önemli” bir başarı olarak nitelendirerek, “Gelecekte geriye dönüp baktığımızda, bunun Amerika’nın dünyanın önde gelen ekonomik ve ulusal güvenlik gücü olarak kalma sorumluluğunu gerçekten idrak ettiği bir zaman olduğunu söyleyeceğiz” dedi.

‘REKABETTEN DAHA ÖNEMLİ BİR ŞEY YOK’

Senato Ticaret Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör Roger Wicker ise, tasarının ABD yarı iletken üretimini genişleteceğini, bilimsel araştırmalar için yeni fırsatlar oluşturacağını ve ülkenin Çin ile rekabet etme kabiliyetini artıracağını belirterek, “ABD ile Çin arasında, teknolojik ardünlük için rekabetten daha önemli bir şey yok” dedi.

‘YABANCI ÜLKELERE BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ’

Çin’e karşı ABD’nin imalat ve teknolojik ardünlüğünü oluşturmzamani amaçlayan tasarının Senatoda onaylanmasının ardından konuşma yapan ABD Başkanı Joe Biden, tasarının “arabalardan bulaşık makinelerine görecek şekilde her şeyin fiyatlarını düşüreceğini” ifade ederek, “Bu, daha esnek Amerikan tedarik zincirleri olacağı anlamına gelecek. Amerikan tüketicileri ve ulusal güvenlik için ihtiyaç duyduğumuz kritik teknolojiler için yabancı ülkelere asla bağımlı olmayacağız” dedi. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Hollanda, Konyalı Latife Peker'i konuşuyor!Hollanda, Konyalı Latife Peker’i meseleşuyor!
Didem isimli kadın hayatını kabusa çevirdi! Didem isimli kadın hayatını kabusa çevirdi!
Otobüste rezalet! Cinsel ilişkiye girerken yakalandılarOtobarde rezalet! Cinsel ilişkiye girerken yakalandılar