Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ABD’li milletvekili, SEC başkanının FTX ile koordine olduğunu iddia ediyor


ABD Temsilciler Meclisi’nde Minnesota’nın 6. bölgesini temsil eden ve kısa süre önce yeniden seçilen Cumhuriyetçi milletvekili Tom Emmer, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’e kripto firması aracılığıyla düzenleyici bir tekel kazanmasına yardım ettiğini iddia etti.

Emmer, 10 Kasım’da paylaştığı bir tweet’te Gensler’i FTX’in kripto piyasasında dalgalanmalara neden olan likidite sorunlarının ortasında medyaya koşmakla eleştirdi. Cumhuriyetçi milletvekili, ekibinin SEC başkanının Bankman-Fried ve FTX ile iddia edilen işbirliğini araştırdığını, buna rağmen ayrıntı vermeden yalnızca ofisine kanıt olarak sunulan raporları aktardığını söyledi.

Gensler, Emmer’in duyurusından kısa bir süre önce CNBC’nin Squawk Box’ı hakkında meseleştu ve SBF’nin, 29 Mart’ta SEC yetkilileriyle bir araya geldiğine dair kzamanıtlara itiraz etmedi. SEC başkanı, benzer birçok toplantının kripto sektörü liderlerine “uyumsuzluk işe yaramayacak” mesajını verdiğini söyledi. Ancak başkan, düzenleyici kurumun FTX ABD borsasını araştırdığına dair raporları doğrulamadı.

Gensler, Terra’nın çöküşüne de atıfta bulunarak, “Bir grup müşteri parasını, ifşa etmeme meselesunu ve ktopladıracı bir araya getirdiğinizde, buna karşı borçlanma ve bu şirketlerin içindeki alım satım en yeniucunda yatırımcılar zarar görüyor. Tam merkezdeki birkaç konsantre oyuncuyla beraber hepsi bunlar birbirine sıkı sıkıya bağlı durumda. Piyasalar onlara döndüğü zaman, birçok müşterinin para kaybettiği görülüyor,” ifadelerini kullandı.

Capitol Hill, Aralık 2021’de Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde kripto firmalarının düzenleyici netlik meselesunda karşılaştığı zorluklar hakkında ifade vermişti. Komite başkanı Maxine Waters, 10 Kasım’da FTX’in likidite sorunlarıyla karşı karşıya kalması sebebiyle kripto alım satım platformlarının federal gözetimi ve tüketicinin korunması için bir duyuru onayladı, buna rağmen Emmer’ın iddia ettiği gibi borsa ve SEC arasında bir tür koordinasyon önermedi.

FTX ve SBF hakkında devam eden olaylar silsilesi, kripto piyasasında aşırı oynaklığa ve fonlarının ne olacağını merak eden birçok kişisida huzursuzluğa neden oldu. Bankman-Fried, 10 Kasım’da Twitter üzerinden halka açık bir özür yzamanımlayarak, FTX’in likidite sıkışıklığı sırasında yeterli şeffaflık sağlamamasının sorumluluğunu ardlendi.