Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Acala topluluğu, hatalı basılan aUSD stablecoinleri yakmak için oy kullandı


Acala Network kurucu ortağı Bette Chen’in paylaştığı yeni bir gönderiye göre topluluk, 2,97 milyar değerinde Acala USD (aUSD) stablecoini yakmak için oy kullandı.

Polkadot (DOT) ekosistemi üzerine kurulmuş merkeziyetsiz finans platformu Acala’nın aUSD stablecoini, geçen 7 gün 14 Ağustos’ta devreye giren iBTC/aUSD likidite havuzunun yanlış yapılandırılmasıyla 3,022 milyar aUSD’nin hatalı bir şekilde basıldığının keşfedilmesinin ardından birim sabitini kaybedip ve bir centin altına düşmüştü.

Yanlış yapılandırma düzeltildi ve hatalı bir şekilde basılan aUSD’yi alan cüzdan adresleri zincir üzerinde izleme yoluyla tespit edildi. Yeni basılan hepsini kapsayan aUSD’lerin yüzde 99’undan fazlası Acala parachain’de kalıyor. Bununla birlikte, yaklaşık 9,69 milyon birimlık fonun da USD’den DOT’a takas edildiği ve merkezi borsalara gönderildiği olabilite ediliyor.

Otuz beş adet hesabın da hatalı bir şekilde ABD birimı basılmış 12,38 milyondan fazla bir miktar elde ettiği tespit edildi.

Polkadot ve Kusama ekosistemindeki çeşitli dijital varlıklar tarafından teminatlandırılan aUSD’nin, basılan her bir stablecoin başına yüzde 195’lik bir depozito oranı vardır. Yine de, stablecoinin mevcut 0,84 birimlık fiyatı, hatalı olarak basılan coinlerin hala sistemin dengesini bozmaya devam ettiğini gösteriyor. Geliştiriciler, hatalı varlıkların Acala ağına geri döndürülmesi için ödüller ve genel çağrılar yzamaninladı, buna ek kurucu ortak Chen de mesele hakkında şu cümleleri kurdu:

“Acala’daki hizmetlerin çoğu kesintiye uğradı. Bu nedenle ekip, doğruluk ve hız arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Acala’daki hizmetlerin tam olarak yeniden işe koyultılmasından önce hâlâ biraz zamana ihtiyacımız var ve hatalı aUSD basımlarıyla ilgili daha fazla bilgi bulundukça, topluluğumuz aUSD kurtarma tekliflerini şekilendirme meselesunda daha net bir resme sahip olacak.”