Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
TESK Başkanı Palandöken: Enflasyonun en çok olmasının asıl nedeni 3 harfli marketler

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerin rekabet gücünün en çokliği sebebiyle vatandaşları yanıltma politikalarını da birlikte ettiklarını söylekonumek, “Enflasyon oranının yükselmesinin asıl nedeni birden çok yani zincirler 3 harfli marketler” dedi.

1

“ESNAF YENİ YENİ TOPARLANMAYA BAŞLADI”

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Bendevi Palandöken, pandemi sürecinde zorluklar yaşayan esnafın yeni yeni toparlanmaya start verdığını yine de, sıkıntılarının artışa geçtiğını söyledi. Girdi maliyetlerinin artışa geçtiğını belirten Palandöken, “Yeni yeni toparlanma start verdı ama bu sefer de ekonomide önemli fiyat artışlarıyla mücadele edildi. Esnaf sıkıntıları kat be kat artışa geçti. Ne oldu? Girdi maliyetleri artışa geçti. İnsanlar hayat pahalılığından şikayetçiler, sanki sorumlusu esnafmış gibi esnaf yapıyormuş gibi algıladı. Esnafın beklentilerini zaman içinde ilgili bakanlıklar ve szamanın cumhurbaşkanımıza ifade ediyoruz.” dedi.

“ASIL NEDENİ 3 HARFLİ MARKETLER”

Enflasyon oranının yükselmesini 3 harfli zincir marketlere bağlayan Palandöken, “Enflasyon oranının yükselmesinin asıl nedeni birden çok yani zincirler 3 harfli marketler. Perakende ticaretin neredeyse yüzde 68’ini bulan bir ticaret hacmi. Dolzamanısıyla buradaki kazancının vergi levhasının ülke merkezli olması sebebiyle devletin de önemli endişeları var. İkincisi de bunlar 10 bin 12 bin mağazayla buradaki geleneksel yapıyı bozmayla kalmıyor, rekabet gücünün en çokliği dolzamanısıyla vatandaşı yanıltma politikalarını da birlikte yapıyorlar.” diye meseleştu.

2

“PAREKENDE YASASININ BİR AN ÇIKMASI LAZIM”

Geleneksel yapıdaki esnafların zincir marketlerle yarışmasının mümkün olmadığını ifade eden Palandöken, meseleşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen 7 gün bildiğiniz üzere Türkiye’nin üç tarafı denizle çevrili olduğu için bunlar ne sattılar, tekne sattılar. Ben özülerine sordum, ‘ne görecek şekilde tekne sattınız?’ Türkiye genelinde 30 tane satıldı. 12 bin mağaza var. Yani tamamen insanları yanıltmak, tamamen insanların oradan alışveriş etmesini sağlamak için yapılan bir reklam çalışması. Vatandaşların tekneyi alacak hali yok, ekmeği zor alıyor. Burada haksız ticaret yapılıyor. Dolzamanısıyla perakende yasasının bir an evvel çıkması lazım. Szamanın Cumhurbaşkanı defalarca söyledi, bunlar ceza yazılmak suretiyle, denetim yapılmak suretiyle fiyatları sabitleştirildi. Ama maalesef bildiğiniz üzere, ettiğınız her üründe artık özüleri pazarı paylaşmış, a markette yağ grubu, b markette deterjan grubu, c market de ne yapıyor gazlı içecekler. Nereye gitseniz orada tuzak ürünle karşılaşmanız mümkün. Bununla geleneksel yapıdaki esnafın mücadelesi mümkün değil.” (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Korku dolu anlar yaşattı! Polise saatlerce direndi, sonunda ise...Korku dolu anlar yaşattı! Polise saatlerce direndi, en yeniunda ise…
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı sona erdi! Kritik enflasyon mesajı...Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı en yenia erdi! Kritik enflasyon mesajı…
Adı bile ürkütüyor, hızlı yayılıyor! Yeni salgın akılalmaz boyutlara ulaşıyorAdı bile ürkütüyor, hızlı yzamanılıyor! Yeni salgın akılalmaz boyutlara ulaşıyor