Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ankara’daki selde Buse Doğanay hayatını kaybetti! Annesine en yeni konuşmalari bu oldu

Ankara’da dün etkili olan sağanak sebebiyle cadde ve sokaklar göle döndü, bazı ev ve iş konumlerini su bastı. Özellikle Keçiören, Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde etkili olan sağanak sebebiyle cadde ve sokaklar göle döndü. Keçiören ilçesinde evini basan sel suları sebebiyle 20 yaşındaki Busenur Doğanay hayatını kaybetti. Öte yandan 1 kişinin ise zarar olduğu bildirildi.

ankara1

20 YAŞINDAKİ BUSE HAYATINI KAYBETTİ

Keçiören ilçesi İncirli Mahallesi’ndeki 4 katlı Umut Apartmanı’nı da sağanak ile birlikte su bastı. Yokuştan gelen sel suyu binanın içine girdi. Zemin kat ile kot-1’de bulunan daireler suyla doldu. Kot-1’deki evde yaşayan Busenur Doğanay’ın evin suyla dolması üzerine mahsur kettiğı ihbarı oldu. İhbar üzerine AFAD, iftaiye ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

ankarada-saganak-etkili-oldu-evini-su-basan-busenur-boguldu-3-_9526_dhaphoto6

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma dalgıçları, binaya girerek arama start verttı. Bir taraftan da suyun tahliye edilmesi için çalışma oldu. Çalışmalar en yeniucunda Doğanay’ın cansız bedenine ulaşıldı. Doğanay’ın cesedi, yapılan incelemeden devamında evden çıkarılarak ambulansla Ankara Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Bu sırada Doğanay’ın komşuları gözyaşlarına boğuldu.

3

“BİRDENBİRE GÖVDESİNİ AŞACAK SEVİYEYE GELMİŞ”

Doğanay’ın akrabası Fatih Soylu, genç kızın babasına ölüm havadisini veremediklerini aktararak, “Bodrum katta oturdukları için aniden su basmış, birdenbire gövdesini aşacak seviyeye gelmiş. Annesini aramış ‘boğazıma görecek şekilde suyun içindeyim’ demiş, komşuların da yardım etmesine rağmen açamamışlar kapıyı. Babasına havadis verdik ama babası şu anda yaşıyor diye biliyor, yolda çünkü. Antalya’da yaşıyor” dedi.

“BOĞULUYORUM”

Mahalle sakinlerinden Fatma Ceylan da olaya ilk müdahale edenlerden olduklarını, suyu kovalarla tahliye etmeye çalıştıklarını belirterek, “Su baskını olduğunu duyunca koşarak buraya geldim. Geldiğimde yaşayan genç kız yardım istemiş ‘boğuluyorum’ demiş. Benim gelinim beline ip bağlamış yardım etmeye çalışmış ama su basıncı o görecek şekilde zirvetiki, olmadı. Biz önce özü imkanlarımızla suyu tahliye etmeye çalıştık. Kendimiz kovalarla suyu tahliye etmeye çalıştık” diye meseleştu.

“KAPIYI AÇAMIYORUM BOĞAZIMA KADAR SU GELDİ”

İncirli Mahalle Muhtarı Bektaş Yener Çelik, olzamanın çok hızlı şekilde gerçekleştiğini belirterek, “Komşuları açmaya çalışmış kapıyı ama açamamışlar. Tabi bizler de geldik ama olay çok önceden olmuştu. İtfaiye ve belediye ekipleri hemen geldi ama Allah rahmet eylesin, kızımızı kurtaramadık. Annesiyle görüşmüş, ‘kapıyı açamıyorum boğazıma görecek şekilde su geldi’ demiş. Komşular da inmiş ama onlarda boğulma tehlikesi geçirince geri çekilmişler” ifadelerini kullandı.

ankarada-saganak-etkili-oldu-evini-su-basan-busenur-boguldu-3-_9526_dhaphoto4

VALİ: YARDIM İSTEDİĞİNDE SU YÜKSELMİŞ

Ankara Valisi Vasip Şahin, binaya gelerek inceleme etti. Vali Şahin, binanın bir anda suyla dolduğunu belirterek, “Eksi 1’de olduğu için oraya tamamen sular dolmuş. Orada hayatını kaybetti vatandaşımız. Komşusu çocuğun yardım talebini, sesini duyduğu için o da haklı olarak sinir krizi geçirdi. Arkadaşlarımız, bütün ekipler, dalgıçlar herkes hemen buraya yönlendirildi. Dalgıçlar kapı kapalı olduğu için ve su belli bir seviyeye görecek şekilde olduğı için kapıyı açamadılar. Pencereden girmeye çalıştılar. Suyun tahliyesi de bir kaç motorla yapılmaya çalışıldı. Buraya ekipler en kısa sürede intikal edip, gerekli çabzamanı gösterdiler. Ama maalesef üzücü en yeniuç bir genç kızımız vefat etti. Mevcut eksi 1’in üzerindeki kota görecek şekilde, yani ard katın yarısına görecek şekilde su çıkmış. Binanın arka tarafından ani su baskını olmuş. Yardım istediğinde su belli bir seviyeyi geçmiş” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, altyapı çalışmalarının hızla tamamlanması gerektiğini vurguladı. Altınok, “Sel suları, arazinin coğrafi yapısı dolzamanısıyla caddeyi aşıyor buradaki zemin kata ulaşıyor. Kızımız annesini arıyor ‘anne eve su basıyor’ diyor. Çıkamıyor 20 yaşında kızımız. Enterasan, geçen 7 günlarda ölen vatandaşımızla yakın akraba, kader. Altyapının hızla yapılması lazım, yağmur kanalların hızla yapılması lazım. Bir de mazgalların temizlenmesi lazım. Yağmur kanalarının temizlenmesi, olmayanların da acilen yapılması gerekmektedir” diye meseleştu.

BAKAN KOCA’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Twitter’dan ettiğı paylaşımda Ankara’daki sele ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Ankara Keçiören’de, saat 17 civarındaki yoğun yağış en yeniucunda su baskınına uğrayan bir eve ulaşıldığında, bir kişinin hayatını kaybetmiş olduğu anlaşılmıştır. Kzamanıp olan bir kişiyi arama çalışmaları devam etmektedir. Başımız sağ olsun.”

MANSUR YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından Ankara’daki sele ilişkin paylaşımda bulundu.

Yavaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Değerli Ankaralılar, Bugün kentimizde Etimesgut, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerimizde 1 saat içinde yaklaşık 20 kilogramlık etkilili ve gök gürültülü yağış gerçekleşti. Bu süreçte 15 kurtarma vakası dâhil 1024 olaya müdahale ettik.

Kentimizde yaşanan sel felaketlerinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için 1274 araç 3036 mesai arkadaşımız ile saha çalışmalarını sürdürmekteyiz.

Bugünkü sel felaketi en yeniucunda, Keçiören’de bulunan bir apartmanda -1. katta yaşayan bir vatandaşımızın hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrendim. Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Kentimizde sel felaketleri sebebiyle mağdur olan vatandaşlarımıza tek tek ulaşıp yaralarımızı saracağız.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sezen cinayetinde mahkemeden ders gibi gerekçeli kararSezen cinayetinde mahkemeden ders gibi gerekçeli en yeniuç
Ankara'yı yine sel vurdu! 1 kişi hayatını kaybettiAnkara’yı yine sel vurdu! 1 kişi hayatını kaybetti
Putin'den flaş mesaj! 'Rusya hazır' sözleriyle duyurduPutin’den flaş mesaj! ‘Rusya hazır’ konuşmalariyle duyurdu