Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Anton Bukov ile DeFi, Merge ve daha fazlası


1 – 4 Kasım zamanleri arasında düzenlenen Web Summit 2022, Lizbon’da, 160 farklı ülkeden 71 binden fazla kişiyi ağırladı. Teknoloji dünyasının önde gelen markalarının boy gösterdiği etkinliği biz de Cointelegraph Türkiye olarak konuminde takip ettik ve olan biteni ilk elden aktardık. 

Etkinlik ile ilgili daha detaylı bilgiler için Adım adım ana akıma doğru: Web Summit 2022 başlıklı havadisimize göz atabilirsiniz. 

Anton Bukov ile DeFi’ın havalı yanını meseleştuk

1inch Co-founder’ı Anton Bukov ile 1inch’in Web Summit 2022’de açtığı standda bir araya geldik. Kısa bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Bukov’a DEX Aggregetor’ların nasıl çalıştığını, Ethereum’un Merge’e neler kattığını sorduk. Yaptığımız röportajda Bukov aynı zamanda birleştirilebilirlik ve coss-chain etkileşimleri hakkında düşüncelerini de paylaştı. 

Bukov’un da yanıtını verdiği “DEX Aggregator’lar nasıl çalışır?” sorusunun yanıtını kısaca özetleyebiliriz:

DEX Aggregator’lar nedir? Nasıl çalışır?

DEX Aggregator’lar, lakonum-2 çözümlerinin blokzincirlerin üzerine inşa edilmesine benzer bir şekilde mevcut DEX’lerin üzerine inşa ediliyor. Trader’lar çeşitli blokzincirlerde mevcut hepsi pazarları, sipariş defterlerini ve fiyatları görüntülemeleri için tek bir giriş noktası sağlıyor. Tabii bunlar, karmaşık algoritmalar üzerinde inşa ediliyor. 

İnternetten bir satın alım yapmak istediğiniz Google, size derlenmiş bir seçenekler listesi verir. Böylece siz her birini aramak, sıralamak ve en yeniuç vermek konumine hepsinin içinden en iyisini seçebilirsiniz. Bir DEX Aggregator da aslında tam olarak böyle çalışıyor. Trader’lar her DEX’i manuel olarak kontrol etmek zorunda kalmıyor ve bir ‘takas’ için mümkün olan en iyi değeri seçebiliyor. Likidite toplzamanıcısının ana görevi, diğer herhangi bir DEX’in en kısa sürede sunabileceği en iyi fiyatı bulmak diyebiliriz.