Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Aylık RSI Boğa Sezonlarının Başladığı Yere Yakın: Bitcoin’de Düşüş Bitti Mi?

Bitcoin en yeni 24 saatlik periyotta %2,5 düşüş yaşayarak 29.685 abd parası seviyelerine geriledi. 

Uzun süredir düşüş periyodunda olan bitcoin için yukarı yönlü hareketlerine işe koyulyacağı bölgenin neresi olacağı merak meselesu.

Bitcoin/USD grafiğine uzun vadeli izlendiğiğı zaman düşüş dönemlerinin yükseliş dönemlerinden daha kısa sürdüğünü görebiliyoruz. Bir önceki zamanı sezonlarında %80’den fazla düşüş yaşayan Bitcoin, henüz o görecek şekilde düşüş göstermedi. Ancak güncel RSI seviyesi, 2015 Ağustos- 2017 Aralık arasında yaşanan yükselişin işe koyuldığı RSI seviyesine ve 2019 yılının işe koyulrından 2021 yılının işe koyulrına görecek şekilde süren yükseliş döneminin işe koyuldığı RSI seviyesine oldukça yakın civarlarda seyrediyor.

Haziran zamanını da kırmızı en yenilandırdıması halinde 3 aydır zararla en yenilandırdıacak olan Bitcoin’in RSI seviyesi henüz diğer sezonlar görecek şekilde düşmüş değil ama birçok çalışane göre muhtemel dönüş seviyelerinde bulunuyor.

Ayrıca Bitcoin’in 7 günlık grafiğindeki RSI seviyesi bir önceki yükselişlerin işe koyuldığı 7 günlık RSI seviyeleriyle oldukça yakın seviyelerde bulunuyor.

Göreceli güç indeksi olarak da bilinen RSI, 1978 yılında Amerikalı J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. RSI, aşırı alım-satım bölgelerini gösteren bir indikatör olarak çalışmaktadır.

  • İçerikte konum alan veriler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.