Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Balıkesir’deki deprem paniğinin ardından İstanbul’da tehlike var mı? Deprem bilirkişiı Ahmet Ercan’dan çarpıcı yorum!

Balıkesir dün gece yarısı ard arde gerçekleşen depremlerle büyük panik yaşadı. Artçı sarsıntıları sabah saatlerinde de devam eden depremler İstanbul’dan da hissedildi. Bunun üzerine akıllara gelen ‘İstanbul’da deprem olur mu?’ sorusuna Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Mynet’e uyguladığı duyuruda kaygıları gideren bir değerlendirmede bulundu. Ercan, İstanbul’da 2045’ten önce deprem olmayacağını belirtti.

Mynet – Özel (Hazar Gönüllü)

“BUNLAR KIRILMA ÖNCESİNDEKİ SESLER”

Yer kabuğunun gerilip kırılmasıyla deprem gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Ercan, Balıkesir-Sındırgı bölgesinin Akhisar depreminden zaman en yenira gerginlik boşaltmaya müsait olduğunu söyledi. Ercan, Edremit’e doğru giden bir kırık kuşağı olduğuna değinerek bu kırık kuşağının etkin olduğunu ifade etti.

Kırık kuşağının ne zaman kırılacağına ilişkin Ercan, “Kırılmamak için direniyor. Her konumin bir kırılma direnci vardır. Bunlar kırılma öncesindeki sesler, oranın gerilmekte olduğunu havadiscisi.” diye meseleştu.

123
Dün gece Balıkesir’de gerçekleşen 4.7 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar sokağa döküldü.

Ercan, buradaki kırıkların Kuzey Anadolu kırığından farklı olduğundan söz ederek “Bunlar göçüntü türü kırıklar, yani bir taraf göçüyor. Göçüntü türü kırıkların uyguladığı depremler daha yıkıcı olur” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA DEPREM OLUR MU?

Prof. Dr. Ercan, İstanbul’da 23 yıldır deprem olacağının söylendiğini buna rağmen her an deprem olacakmış gibi meseleşulmaması gerektiğini vurgulayarak İstanbul’da deprem olasılığına ilişkin şunları söyledi:

“İstanbul’da 2045’ten önce deprem olmaz. 6 milyar gigatonu yenecek bir güç birikecek ki burada deprem olacak.”

thumbs_b2_d2fa7ee20d642042a251464cc32e6283
1999 Marmara Depremi

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kuyumcu vurgunu! 20 milyondan fazla para buhar olduKuyumcu vurgunu! 20 milyondan fazla para buhar oldu
70 gündür aranan Hasan için gıyabi cenaze namazı kılındı70 gündür aranan Hasan için gıyabi cenaze namazı kılındı
AK Parti'den kanun teklifi! 2 milyon lira ceza verilebilecekAK Parti’den kanun teklifi! 2 milyon lira ceza verilebilecek