Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bakan Soylu’dan Düzce duyurusı! ‘Gördüğümüz tablo hakikaten şüphe verici’

Batı Karadeniz’de etkili olan sel zaman en yenirası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’de incelemelerde bulundu. Kameralar karşısında duyuru yapan Bakan Soylu, “Düzce’de gördüğümüz tablo hakikaten şüphe vericidir. Sadece Gölyaka’da 5 bin dönüm ekili arazi sular altında. İl genelinde toplam 21 bin dönüm arazi sular altında.” diye meseleştu.

DÜZCE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selin yaşandığı Düzce’de ettiğı incelemelerinin ardından Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezine geçti. Burada afet koordinasyon toplantısına başkanlık eden Soylu, kurum ve kuruluşların temsilcilerinden kentteki en yeni duruma ilişkin bilgi etti, değerlendirmelerde bulundu.

AA-20220629-28293741-28293740-ICISLERI_BAKANI_SOYLU_SEL_FELAKETLERINE_ILISKIN_ACIKLAMA_YAPTI

Toplantının ardından basın mensuplarına duyuru yapan Soylu, selden etkilenen Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Karabük, Düzce ve Bolu illerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Sel afetiyle ilgili meteorolojik dikkatnın ardından hepsini kapsayan kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli bütün tedbirleri alarak harekete geçtiğini ifade eden Soylu, vatandaşlara da görsel ve işitsel bilgilendirme araçlarıyla bilgilerin aktarıldığını belirtti.

“KAYIPLARIMIZDAN BİRİ KASTAMONU BİRİSİ DE DÜZCE’DE”

Bu afette AFAD’ın daha önce bir kez kamuoyu ile paylaştığı erken dikkat sisteminin de 5 ilde ilk kez uygulandığına dikkati çeken Soylu, “Sel afetinde 2 vatandaşımız zarar. Kzamanıplarımızdan biri Kastamonu birisi de Düzce’de. 2 bin 830 kişi de tahliye edildi. 7 bin 860 peren yeniel ile 2 bin 191 araç, 6 helikopter ve 1 insanlı keşif uçağı çalışmalarda konum alıyor. Bugüne görecek şekilde İller Bankasından 26 milyon 250 bin lira, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 3 milyon, AFAD’dan 17 milyon 900 bin lira olmak üzere toplam 47 milyon 150 bin lira yardım ve destek ödeneği çıkarıldı.” duyurusında bulundu.

Bakan Soylu, afet kapsamında 112 Acil Çağrı Merkezine 3 bin 33 ihbar geldiğini söyledi.

“GÖRDÜĞÜMÜZ TABLO HAKİKATEN ENDİŞE VERİCİ”

Afetten etkilenen illerde yapılan değerlendirmelere göre, şehirler ve köyler arasındaki altyapı ile tarım alanlarındaki hasar açısından tablonun ağırlaştığını anlatan Soylu şunları söyledi:

“Düzce’de gördüğümüz tablo hakikaten şüphe vericidir. Sadece Gölyaka’da 5 bin dönüm ekili arazi sular altında. İl genelinde toplam 21 bin dönüm arazi sular altında. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bakanlarımız, diğer yetkililer kurum ve kuruluşlar, hasarların onarılması, tespiti ve hayatın normale dönmesi için çalışıyor. Elektriğinden suyuna görecek şekilde bütün çalışmalar devam ediyor.”

Soylu, Kastamonu’da 78, Düzce’de ise bu saat itibarıyla jandarmadan alınan takviyeyle 200’ün üzerinde arama kurtarma peren yenielinin çalışmalara devam ettiğini dile getirdi.

Yakınları zarar olan ailelere sabır dileyen Soylu, arama kurtarma çalışmalarına katılanlara ise başarılar diledi.

“BÜTÜN İLLERDE CİDDİ ÇALIŞMA SÖZ KONUSU”

Düzce’de ilin suyunu temin eden ana isale hattında 4 kilometrelik kopukluk meydana geldiğini vurgulayan Soylu şunları kaydetti:

“Düzce Belediye Başkanımız, İller Bankası, bütün kurum ve kuruluşlar bu gece yarısına görecek şekilde Düzce’ye su verilmesi için çalışıyor. Esas itibarıyla bu kolay bir iş değil. Köylerde, diğer noktalarda ciddi hasar var. Kurumlarımız kolları sıvamış durumda. Köylerin ulaşımı da sağlanacak. Elektrik gitmeyen 2, su verilemeyen 37 köy var. Bu meseleda İl Özel İdaresi ciddi çalışma yapıyor. Düzce merkezdeki TOKİ’nin ettiğı 70 blokluk, 1200 dairelik alanda elektrik saatlerinin bulunduğu noktaları su basması sebebiyle elektrik kesintisi oldu. Şu ana görecek şekilde 56 blokta elektrik verildi. Bu sorun da aşılmaya çalışılıyor. Kayda değer olduğu için söylüyorum. Üç tavuk kümesi ve 105 bin tavuk telef oldu. Onlar da bizim canlarımız. Doğa içinde ne görecek şekilde zararla karşıyzamanız, bunu hesap edebilir durumda değiliz. Sular çekildikten zaman en yenira tarım hasarıyla ilgili net bir tabloyu ortaya koyabileceğiz. Bütün illerde ciddi çalışma söz meselesu.”

Bakan Soylu, vatandaşların ev ve iş konumleriyle ilgili hasar tespit gruplarının çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek bu süreçten de el birliğiyle çıkılabileceğine olan inançlarının tam olduğunu dile getirdi.

Soylu şöyle devam etti:

“Türkiye afet bölgesidir, unutulmamalıdır. Heyelandan sele, depremden çığa görecek şekilde Türkiye’nin her tarafı afet bölgesidir. Yaptığımız bütün imalatları, attığımız bütün adımları Türkiye’nin afet bölgesi olması gerçeğinden hareketle yapmamız kaçınılmazdır. Türkiye afet bölgesidir demek kolay değil. Cennet bir vatanımız var. Cennet vatanımızın, özüne ait, doğanın ortaya koyduğu özellikler de söz meselesu. Bugün 7 ilde madenle ilgili afet tatbikatı ettik. Bu yıl afet tatbikat yılı. 54 bin 302 tatbikat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatları yapıyoruz. Hazırlıklı olmalıyız. Sel tatbikatı ettik Vakfıkebir’de. Tatbikatın ilk oldusını erken dikkat sistemi ile illerimizde kullandık. İl risk azaltma planlarımız var. Onlara da önem vermeliyiz.”

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla afet bölgelerinde hayatın normal akışı temin edilene görecek şekilde çalışmalara devam edeceklerini konuşmalarine ekledi.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yer: Malatya! Uzman çavuş tartıştığı bekçiyi darp ettiYer: Malatya! Uzman çavuş tartıştığı bekçiyi darp etti
Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun Erdoğdu CHP'den istifa ettiAykut Erdoğdu ve Tuba Torun Erdoğdu CHP’den istifa etti
NATO zirvesine damga vuran olayNATO zirvesine damga vuran olay