Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bartın’daki maden faciasında ihmal iddiası! İlk inceleme raporunda ‘Metan sensörü’ne dikkat çekildi: Neden dikkat vermedi?

Türkiye, Bartın’daki maden faciası zaman en yenirası gelen acı havadislerle yasa boğuldu. 41 madencinin hayatını kaybettiği facianın nedeni olarak griuzu patlaması gösterildi. Belli oranlardaki metan gazıyla havanın karışarak oluşturduğu grizu patlamasının nedeni ise hemen araştırılmaya işe koyulndı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, maden ocağındaki patlamayla ilgili soruşturmzamanı 5 cumhuriyet savcısının yürüttüğünü belirterek, “Kafalarda ne görecek şekilde soru varsa hepsinin cevabı tahkikat en yeniucunda ortaya çıkacaktır.” diye meseleştu.

BOZDAĞ: İHMAL, KUSUR, EKSİKLİK NE VARSA AYDINLATILACAK

Bakan Bozdağ ettiğı konuşmada, bu tahkikatın Amasra Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütüldüğünü anlatarak şunları kaydetti:

“İlk önce 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildi yine de olayda hayatını kaybeden işçilerimizin çoğalması üzerine szamanı 5’e çıkarıldı. Şu anda 5 cumhuriyet savcımız tahkikatı sürdürmektedir. Buradan kamuoyunun şunu açıkça ifade etmek isterim; bu olay bütün yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır.

bozdag

Kafalarda ne görecek şekilde soru varsa onların hepsinin cevabı bu tahkikat en yeniucunda ortaya çıkacaktır. Amaç; maddi hakikati bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur, eksiklik ne varsa bu kim veya kimlerden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla ilgili gereğini yapacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi ve tereddüdü olmasın.”

ÖLÜMLERİN NEDENİ YANMA VE ZEHİRLENME

TMMOB Maden Mühendisleri Odası (MMO) da Amasra Taşkömürü İşletmesi’nde meydana gelen patlamaya ilişkin ettiğı ilk incelemenin ayrıntılarını paylaştı.

1

Sekiz kişilik bilirkişi ekibinin raporunda “Ölümlerin nedeni, grizu patlaması en yeniucu oluşan zirve normalden fazla sıcaklık ve şok dalgası sebebiyle yanma ve ortama yzamanılan karbonmonoksit zehirlenmeleridir.” ifadeleri konum topladı.

METAN SENSÖRÜ ARIZALI MIYDI?

Hazırlanan ilk raporda ‘Metan sensörü’ne dikkat çekilirken, madende biriken gazı ölçen sensörlerle ilgili ‘Sistem arızalı mıydı?’ sorusu gündeme geldi.

2

Ocakta metanı ölçen sensörler olduğunu kaydeden Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel “Gaz artışı neden fark edilmedi?” sorusunu yöneltti. “Değişim seyyar cihazlarla ölçülmeli. Bir şeyler gözden kaçtı ki izleyemediler” dedi.

Soma’da madencilerin avukatlığını yapan Sercan Aran da el sensörlerinin çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

3

EL SENSÖRLERİ ÇALIŞIYOR MUYDU?

Aran “Metan seviyesi 1.5’a belirlendiğında alarm çalıp elektrik otomatik kesilmeliydi. Ancak 1.7’de patlama olduğu ileri sürülüyor” dedi.

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun ise “Gaz temizlenmemiş. O ocakta dinamit patlatılıyordu. Metanı bu tetiklemiş olabilir” ifadesini kullandı.

4

Madenci yakınları da ihmal iddiasını dile getirdi: Gaz tahliyesi için çalışanlara 10 gün izin verilecekti ama çalışmalar sürdü. Önce gaz çıkarılsaydı bu acı yaşanmazdı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kimse sakinleştiremedi! Döndüğünde karşılaştığı manzarayla sinir krizi geçirdiKimse sakinleştiremedi! Döndüğünde karşılaştığı manzarayla sinir krizi geçirdi
'Ağa' köyü sattı, mahalleli isyan etti! Taşlı sopalı kavga silahlı çatışmaya döndü! Yaralılar ve gözaltılar var‘Ağa’ köyü sattı, mahalleli isyan etti! Taşlı sopalı kavga silahlı çatışmaya döndü! Yaralılar ve gözaltılar var
Oğuzhan Uğur'un  FETÖ firarisi Hakan Şükür tweeti olay oldu!Oğuzhan Uğur’un FETÖ firarisi Hakan Şükür tweeti olay oldu!