Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar TDT 4. Genç Liderler Forumu’nda meseleştu: Enseyi hiç en yeniuçtmaya, umutsuz olmaya gerek yok

TDT üyesi ve gözlemci ülkelerden çok szamanida yetkili ve basın mensubunun katıldığı forumda meseleşan Bayraktar, Milli Teknoloji Hamlesi başlıklı söyleşide Türk havacılık alanında geçmişten bugüne yapılan çalışmaları anlattı. Bayraktar buna ek olarak Baykar’ın faaliyetleri ve Türkiye Teknoloji Vakfınca yürütülen milli teknoloji hamlesinden bahsetti.

Ata yurdu Özbekistan’da, manevi, ilmi derinliği ve anlamı çok büyük olan Buhara’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bayraktar, “Ata yurdunda bulunmaktan ve milli teknoloji hamlesini ilmi ve manevi kaynağımız olan bu topraklardan bu meydandan sunum yapmaktan çok bahtiyarım.” dedi.

İnsansız hava araçları üzerinde uyguladıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Bayraktar, Türkiye’de 2000’lerin başında ilk robotik uçağını geliştirdiklerini, 2007’de ilk milli insansız hava aracını, 2009’da Bayraktar’ın prototipini uyguladıklarını, 2014’te ise Bayraktar TB2 Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girdiğini, 2015’te de Roketsan’ın geliştirdiği mühimmatlarla silahlı hale geldiğini söyledi.

2015’te 6 tonluk, dünyada sadece 3 ülkenin yapabildiği Akıncı’nın ilk uçuşunu uyguladığını, bunun 6 kilogramdan 6 tona giden 20 senelik bir yolculuk olduğunu aktaran Bayraktar, özülerinin milli ve özgün insansız hava aracı uyguladıklarını ifade etti.

Bayraktar, “Benim vazifem de teknik ekibi bir orkestra şefi gibi koordine etmek. Kendi bilgimi ve tecrübemi de katıyorum. 13 farklı mühendislik disiplininden oluşan büyük bir ekibimiz var bizim.” diye meseleştu.

‘NASIL YAPTIĞINIZ ÖNEMLİ’

Bayraktar, “Ne uyguladığınızdan ziyade nasıl uyguladığınız sorusu var. Hangi ahlakla uyguladığınız sorusu. Nasıl uyguladığınız ne uyguladığınızdan da önemli. Bundan da öte, neden uyguladığınız sorusu var ki, bu en önemli kısmını teşkil ediyor. İşte, neden uyguladığınızla birlikte ne uyguladığınız bir anlam kazanabiliyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin bu alanda teknoloji olarak ilk 3 ülke arasına girdiğini, özü sınıfında dünyada en iyisi denilebilecek Bayraktar TB2’nin bugün sık sık gündeme geldiğini vurgulayan Bayraktar, “Kendi sınıfında dünyada en iyisi diyebileceğimiz uçakları yapmzamani başardık ama tabii yarış devam ediyor. Sürekli gayret etmek gerekiyor.” şeklinde meseleştu.

Geliştirdikleri İHA’ların Azerbaycan’daki harekata verdiği destek için babası, ağabeyi ve özüsine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı taltif edildiğini dile getiren Bayraktar, bunun bir mühendis olarak hayatında ettiğı en büyük onurlardan olduğunu belirtti.

‘O YIKILMAZ, YENİLMEZ ZANNEDİLEN DİNOZORLAR BİR ANDA YIKILIR VE SİZ ÖNE GEÇERSİNİZ’

Bugün dünyada hızlı bir dönüşümün yaşandığına, insanoğlunun eskiden bir yüzyılda biriktirdiği bilgiyi bir 7 günda biriktirebildiğine dikkati çeken Bayraktar, “Bu ne demek, yani siz doğru vizyona ve doğru misyona sahipseniz, işinizi çok iyi ve doğru bir ahlakla, milli ve özgün yaparsanız, geleceğin yarışına hazırlanırsanız. Enseyi hiç en yeniuçtmaya, umutsuz olmaya gerek yok. O yıkılmaz, yenilmez zannedilen dinozorlar bir anda yıkılır ve siz öne geçersiniz.” dedi.

Bayraktar, Baykar’daki tecrübeden esinlenerek, bir çiçekle bahar gelmeyeceğini görüp, bunu toplumsal seferberliğe dönüştürmek için Türkiye Teknoloji Takımı olarak milli teknoloji hamlesi inisiyatifini kurduklarını söylekonumek, bu çerçevede gençlere bu alanları sevdirmek amacıyla ücretsiz eğitim verdiklerini, bunun yanında dünyanın en büyük etkinliği olan Teknofest festivalini düzenlendiklerini kaydetti.

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İki ilden kahreden haber! 4 genç hayatını kaybettiİki ilden kahreden havadis! 4 genç hayatını kaybetti
Hastane şikayetleri artmıştı! Erdoğan'dan açıklamaHastane şikayetleri artmıştı! Erdoğan’dan duyuru
İstanbul'da büyük panik! Hemen harekete geçtilerİstanbul’da büyük panik! Hemen harekete geçtiler