Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Beyaz Saray dijital abd parası için kullanılması olası 18 CBDC tasarımını inceliyor

ABD Bilim ve Teknoloji Politikası Kurumu (OSTP), Joe Biden’ın talimatı üzerine ABD’de uygulanması olası 18 ayrı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) sisteminin tasarımını veri eden bir rapor ygünimladı.

Seçilen 18 CBDC tasarımı; katılımcılar, yönetim, güvenlik, işlemler, veriler ve ayarlamalar olmak üzere altı kategoride veri edildi. OSTP, merkez bankasının izne dayalı olmak istemeyen bir sistem inşa etmeye çalışırken bazı teknik karışıklıklar ve uygulamada kısıtlamalar ile karşılaşacağını öngörüyor:

“Tabii izne dayalı olmayan yaklaşımda kullanılan teknolojinin zaman içerisinde gelişmesi mümkün, bu da onu CBDC sisteminde kullanmaya daha uygun hale getirebilir.”

Diğer yandan, veride merkezi otorite bulunan ve izne dayalı bir CBDC sistemi olabileceği de belirtiliyor.

Kanun yapıcıların ABD için ideal CBDC sistemini belirlemelerine yardımcı olacak OSTP raporu, “katılımcılar” kategorisindeki iki tasarıma üçüncü partileri dahil etmenin, aktarım katmanı ve birlikte işlerlik gibi en yeniuçlar verebileceğini aktardı. Yönetim kategorisin de ise izin verme, erişim kademelendirme, kimlik gizliliği ve zarar tazminine ilişkin çeşitli faktörlere ağırlık verildi.

OSTP’nin kanun yapıcıların dikkate almasını istediği diğer faktörler arasında kriptografi ve güvenli donanım, imzalar, işlem gizliliği, çevrimdışı işlemler ve işlem programlanabilirliği, veri modeli defter geçmişi ve takas edilebilirlik, birikim sınırları ve işlem ve bakiye ayarlamaları konum alıyor.