Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, 1 milyon birimlık dijital varlığa sahip hesabı dondurdu


Büyük kripto borsası Binance, 1 milyon birimlık dijital varlığa sahip bir kişisi hesabını kısıtladığını doğruladı.

Binance, perşembe günü paylaştığı bir tweet serisinde Tezos stake ödülleri denetçisi Baking Bad’in hesabını kanuni gerekçeleri sebep göstererek kısıtladığını belirtmişti. Tezos yazarı ise, kripto borsasının 1 Temmuz’dan bu yana Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Polygon (MATIC), Tether (USDT) ve diğer tokenlerin konum topladığı kurumsal hesabına olan erişimi herhangi bir konuşma yapmaksızın engellediğini iddia etti.

Bu iddiaları reddeden Binance, “Baking Bad, Binance’in ettiğı şeyin gayet iyi farkında çünkü, özüsine bu meseleda bir çok kez bilgi verildi ve 7/6, 7/12 ve 7/22 günlerinde destek sohbet sistemimiz aracılığıyla iletişim sağlandı. Bu davayla ilgili olarak toplumu yanlış bilgilendirip yanıltmak ne yazık ki hiçbir şeyi değiştirmeyecek,” dedi ve şu cümleleri ekledi:

“Binance’in, diğer hepsi borsalarda olduğu gibi bu tarz dava olaylarında iş birliği yapma zorunluluğu var. Ajanslar üzerinden bu tarz dondurma işlemlerine itiraz etmek için bir süreç işletilebiliyor yine de, Binance’in bu süreç üzerindeki kontrolü sıfır.”

Borsa ve yan kuruluşlarının dünya genelinde birçok ülkede faaliyet gösterdiği göz önüne edildiğında, Binance’in hangi kolluk güçlüine atıfta bulunduğu net değil. LinkedIn sayfasına izlendiğiğında ise Baking Bad’in merkezinin Estonya’da konum topladığı görülüyor.

İlginizi Çekebilir: Binance, Merge sırasında ETH ve ERC-20 mevduatlarını askıya alacak

Binance daha önce Ukrayna’da savaşın start vermasının ardından Rusya merkezli kuruluşlara ve bireylere ettirım uygulayan birçok kanun uygulgünicı ve düzenleyici makama saygı göstermişti. Bununla birlikte borsadan bir sözcünün şubat güninda Cointelegraph’a verdiği demeçte, Binance’in “milyonlarca masum kişisinın hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağını” söylemişti yine de CEO Changpeng Zhao, borsanın geleneksel finansal kurumlarla aynı şekilde ettirımlara uyması gerektiğini söyledi. Hemen ardından, Rus vatandaşlarının hesaplarına kısıtlama getirildi. Bu kısıtlamayla birlikte Binance’in spot, vadeli işlem ve saklama cüzdanlarından herhangi biri aracılığıyla para yatırıp çekme işlemi yapmalarına izin verilmiyordu. Ayrıca daha önce yapmış oldukları stake veya ulaştıkları mevduatlar varsa, bunlar da söz meselesu kısıtlamaya dahil olmuştu.