Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, İspanya’da kripto türev hizmetlerini durdurdu

Binance, dünya çapındaki düzenleyici kurumlardan onay ve operasyonel lisans alma konusunda en başarılı borsalardan biri olarak biliniyor. Tam lisanslı bir finans kurumu olarak faaliyet gösterme çabasında olan borsa, İspanya’nın düzenleyici kurumu Comisión Nacional del Mercado de Valores’ten (CNMV) onay beklediği için İspanya’da kripto türev hizmetlerini sunmayı bıraktı.

Binance’in resmi İspanyol web sitesinde de görüleceği üzere borsa, küresel versiyonda halen mevcut olan türevler menüsünü ktopladırdı. Yerel haber kaynağı La Información’a göre, Binance’in İspanya’daki türev ürünleri seçeneğini gizlemesi, Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV) tarafından belirlenen gereksinimlere uymak için atılmış bir adım olarak yorumlanıyor.

Binance İspanya (üstte) ve global (altta) sürümlerindeki gezinme menüsü. Kaynak: Binance

Yukarıdaki ekran görüntüsü, küresel versiyonda halen mevcut olan ancak İspanyolca sürümünde ktopladırılmış olarak görünen türevler seçeneğini gösteriyor. Verilen ekran görüntüsü, Binance’in yalnızca düzenleyici onay için söz konusu seçeneği ktopladırdığını gösterirken, Cointelegraph’ın onayladığı araştırma ise vadeli işlemler ve türev portalı dahil İspanya’daki türev tekliflerle ilgili URL’lerin halen aktif olduğunu doğruladı.

Binance İspanya versiyonundaki aktif türev portalı. Kaynak: Binance

Yerel habere göre Binance, İspanya Bankası (BdE)’den alacağı garanti sertifikası şeklindeki düzenleyici onaydan zaman sonra türevler seçeneğini tekrar kullanıma sunacak.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Haziran 2021’de “düzenleyicilerle birlikte çalışarak kripto borsasının büyümesini hızlandırma planları olduğunu” söyledi ve ekledi:

“Bulunduğumuz her bölgede lisans almak istiyoruz. Artık bir finans kurumu olacağız.”

Binance öte yandan Coinbase ve Bit2Me gibi diğer kripto borsalarla birlikte, CNMV’nin tam lisanslı kuruluşlar olarak faaliyet göstermesini yasaklayan “gri listesinde” listelendi.

İspanya’daki düzenleyici onay lisansı gecikmelerinden kaynaklanan aksiliklere rağmen komşu ülke Fransa’nın mali otoritesi Autorité des Marchés financiers (AMF), Binance’i kayıtlı bir dijital varlık hizmet sağlayıcısı olarak onayladı.

Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere Binance’in Fransa’ya taşınması, nisan ayında Abu Dabi’de faaliyet göstermek için onay alan borsanın küresel faaliyetlerindeki genişlemesinin bir sinyaliydi. Fransa’dan alınan düzenleyici onaya atıfta bulunan Binance, altyapılarını daha da geliştirmek için çalışmalara devam ederken bölgedeki operasyonlarını ölçeklendirme planlarını da paylaştı.