Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 2017 seviyesini zorlarken kurumsal yatırımcının ilgisi artmaya start verdı

Bitcoin (BTC) fiyatı, boğaların aylık yüzde 40 kaybı durdurmak için en yeni anda onayladıkları yükseliş çabasıyla birlikte Haziran 2022’yi 20.000 abd ABD parasııın hemen altında tamamladı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Analist: Bitcoin aylarca “can sıkıcı” ilerleyebilir

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, Bitstamp borsasında 19.924 abd ABD parasıı civarına işlem görerek aylık kapanışın hemen üzerinde ketti.

Böylece parite, önceki blok ödülü yarılanması (halving) döngüsünün hepsi zamanların en en çok seviyesinin altındaki ilk aylık kapanışından kıl pgüni kurtuldu. Kasım 2017’de Bitstamp borsasında Bitcoin yaklaşık 19.770 abd ABD parasııa ulaşmıştı.

Eylül 2011’den bu yana en kötü aylık endişelarını kaydeden Bitcoin piyasasında yaklaşık yüzde 37,3 gerileme söz meselesu. BTC/USD paritesinin 1 Temmuz itibarıyla bu yazı hazırlanırken kısa süreliğine 19.000 abd ABD parasııa düşmüştü.

Alım satım platformu Decentrader çalışani Philip Swift, Twitter yorumlarının bir bölümünde, “Burada istikrarlı bir şekilde dip ortaya çıkıyor” dedi.

Bitcoin’in zgüniflığı, ABD hisse senetlerindeki iç en yeniuçtıcı en yeniuçlarla örtüşüyor. Yorumcular, 2022’nin ikinci çeyreğinin, S&P 500 için 1970’ten bu yana en kötü süreç olduğunu, Nasdaq’ın ise 1998’den bu yana en zgünif dönemini geçirdiğini belirtiyor.

Big Short yatırımcısı Michael J. Burry, “Enflasyona göre ayarlanmış şekilde, 2022’nin ilk yarısında S&P 500 yüzde 25 ila 26, Nasdaq yüzde 34 ila 35 ve Bitcoin yüzde 64 ila 65 geriledi” dedi.

Bu çoklu sıkıştırmadan ibaret. Sırada kazanç sıkıştırması var. Belki yolun yarısı tamamlanmıştır.

Burry daha önce, enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükselten ABD’nin, para politikasını yıl en yeniundan önce değiştirmek zorunda kalacağını olabilite etmişti.

Blockware’de lider içgörü çalışani William Clemente, Twitter takipçilerine, “Her konumde dip ve birikim sinyalleri var. Büyük fonlar ve borç verenler çöküyor. Şimdiye görecek şekildeki en kötü çeyrek. Kripto karşıtları bize smaç atarken zaman çizelgesi bu sefer farklı yorumunda bulunuyor” dedi.

Birikim bölgesi buluyorsak, muhtemelen zaman içinde aylarca sıkıcı ve teslimiyet süreci göreceğiz.

BTC/USD aylık getiri tablosu. Kaynak: Coinglass

Verilere göre Coinbase Pro alıcıları gaza bastı

BTC 20.000 abd ABD parasııda gezinirken kurumsal yatırımcılar arasında “satın almaların” yaşandığına dair yeni kanıtlar var.

İlgili: Hem küçük hem büyük yatırımcı 20.000 abd ABD parasııdan Bitcoin alıyor – Peki, kim satıyor?

Zincir ardü analitik platformu CryptoQuant tarafından belirtildiği gibi “Coinbase Premium”, 30 Haziran itibarıyla, en yeni iki ay içinde ilk kez pozitif bölgeye döndü.

Prim, önde gelen borsalardan Binance’deki BTC fiyatı ile ABD borsası Coinbase’in kurumsal kolu Coinbase Pro arasındaki farka işaret ediyor.

Pozitif yönde olduğunda, yatırımcıların Coinbase Pro’ya daha fazla ödeme onayladıkları anlamı çıkıyor ve bu da talebin yükseldiğını ortaya koyuyor. Prim, 30 Haziran itibarıyla 0,217’de ketti.

Coinbase Premium ve BTC/USD grafiği. Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju veriler hakkında, “Bu artış bir boğa koşusuna işaret etmiyor ama açıkçası bize bu fiyat aralığında kurumsal alıcıların olduğunu söylüyor” dedi.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.