Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 21 bin abd parasıın altına düştü

Bitcoin (BTC), 13 Eylül Wall Street açılışından devamında ABD enflasyon verilerinin olabilenin üzerinde açıklanması üzerine daha da düştü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC fiyatında %9 günlük endişe

Cointelegraph Markets Pro ve TradingVie’den alınan verilere göre BTC/USD, gün içinde yaklaşık yüzde 8,45 gerilekonumek 21 bin abd parasıın altına düştü.

Ağustos zamanı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısının ardından ortaya çıkan düşüş eğilimleri, olabilenden yüzde 0,2 daha zirve geldi. Bu da, önümüzdeki 7 gün Fed tarafından 75 veya 100 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını artırdı.

 

13 Eylül 2022 itibariyle Fed’in hedef faiz olasılıkları tablosu. Kaynak: CME Group

Bitcoin’in bugün gösterdiği zarar yönlü fiyat hareketlerinden de anlaşılacağı üzere söz meselesu gelişmeler kripto para biriminin performansını etkiliyor.

BTC/USD buna ek olarak 7 gün en yeniu oluşturulan en yeni CME vadeli işlem açığını da çıkarmzamanı başardı ve bu da 21.300 – 21.500 abd parası arasında konum alıyor.

Her iki seviyeyi de önceden olabilite eden popüler trader Crypto Ed, TÜFE konuşmasının ardından paylaştığı tweet’in bir bölümünde, “BTC, dün ve bugün işaretlediğim önceki düşük seviyeyi çıkardı,” ifadelerini kullandı.

ABD hisse senetleri, yazının yazıldığı esnada S&P 500’ün yüzde 3 ve Nasdaq Composite Endeksi’nin de yüzde 4 düşmesiyle beraber benzer sorunlarla karşı karşıya ketti.

Döviz girişleri 10 7 günnın zirvesine ulaştı

Bu arada oynaklık da bir 7 gün içinde en fazla BTC uzun tasfiyesini talep etti ve bu da yazının yazıldığı esnada 13 Eylül için toplam 45 milyon abd parası oldu.

Zincir ardü izleme kaynağı Coinglass’tan alınan verilere göre, toplam kripto uzun tasfiyesi 168 milyon abd parasıdan çok daha zirveti.

Kripto tasfiyeleri grafiği. Kaynak: Coinglass

Bu arada analitik platformu CryptoQuant, gün içinde borsa girişlerinin 84 bin BTC ile 1 Temmuz’dan beri en zirve seviyesini kaydettiğini gösterdi.

Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz hepsi önemli bilgileri sağlamzamanı amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalı ve en yeniuçlarının hepsi sorumluluğunu taşımalıdır. Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.