Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Ermenistan’ın provokasyonu çatışmaları işe koyultmıştı! Azerbaycan ordusu şehit szamanisını açıkladı

Son dakika havadisi… Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan konuşmada, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin provokasyonu en yeniucu çıkan çatışmada 42’si askeri peren yeniel, 8’i sınır muhafızı olmak üzere 50 askerin şehit edildiği belirtildi.

H2

Bakanlıktan yapılan konuşmada, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan ordusunun Azerbaycan’la sınırın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyon gerçekleştirdiği belirtildi.

H1

Açıklamada, Azerbaycan ordusundan 42, Devlet Sınır Hizmetleri askeri peren yenielinden 8 toplam 50 askerin şehit olduğu bildirildi.

“ŞEHİTLERİN KANI YERDE KALMADI”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Twitter hesabından Azerbaycan halkına, şehitlerin aile ve yakınlarına taziye dileklerinde bulundu.

Aliyev paylaşımında “Şehitlerin kanı konumde kalmadı.” ifadelerini kullandı.

vev

ERDOĞAN, ALİYEV İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ettiğı telefon görüşmesinde, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin devlet sınırında ettiğı büyük çaplı provokasyonların önlenmesi sırasında Azerbaycan askerlerinin şehit olmasından dolzamani Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, şehit yakınlarına ve Azerbaycan halkına taziyelerini ilettiği belirtildi. Aliyev, taziye dileklerini sebebiyle Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DAYANIŞMAYA VURGU YAPILDI

dw

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, kardeş Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu söylekonumek, iki ülke arasındaki dayanışmaya vurgu etti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Türkiye’nin her zaman olduğu gibi Azerbaycan’ın yanında olduğunu, Azerbaycan’ın da her meseleda Türkiye’nin yanında olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın büyük çaplı askeri provokasyonlarının Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından cesurca ve en çok bir profesyonellik ile önlendiğini, şehitlerin kanının konumde bırakılmadığını ve intikamlarının yapıldığını belirtti. Aliyev, büyük çaplı askeri provokasyonlardan Ermenistan’ın sorumlu olduğunu ifade etti.

Görüşmede, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve stratejik ittifak ilişkilerinin her alanda başarıyla geliştiği bir kez daha vurgulandı. Devlet başkanları, gelecekteki temaslar hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

MSB’DEN PAYLAŞIM: ÖZ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) sosyal medya hesabından, Azerbaycan-Ermenistan sınır hattındaki çatışmalara ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım oldu.

Bakanlıktan yapılan paylaşımda şu ifadelere konum verildi:

“Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında meydana gelen çatışmalarda şehit olan Azerbaycan ordusundaki kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kardeş Azerbaycan halkına da başsağlığı ve sabır dileriz.

Ermenistan, yıllardır süregelen provokatif ve settirgan tutumunu tamamen terk etmeli ve özüsine uzatılan barış elini bir fırsat bilmelidir. Türkiye olarak her zaman öz kardeşlerimizin yanındzamaniz ve daima da yanında olacağız!”

v

LAVROV VE BAYRAMOV, ERMENİSTAN-AZERBAYCAN SINIRINDAKİ ÇATIŞMALARI GÖRÜŞTÜ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan konuşmada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Bayramov, Ermenistan ordusunun geniş kapsamlı provokasyonu en yeniucu oluşan durum ve settirının önlenmesi için Azerbaycan’ın attığı adımlar hususunda Lavrov’a bilgi verdi.

cz

Ermenistan’ın en yeni ayda Azerbaycan mevzilerini sürekli ateş altına ettiğını, arazilere mzamanin döşediğini belirten Bayramov, üçlü bildirilerin aksine Ermeni silahlı güçlerin Azerbaycan topraklarından tamamen çekilmediğini hatırlattı.

Lavrov, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderleri arasında imzalanan üçlü bildirilerin eksiksiz uygulanmasının önemine ve bölgede çatışmaların önlenmesinin gerekli olduğuna dikkati koydu.

KGAÖ, ERMENİSTAN’A HEYET GÖNDERİYOR

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar sebebiyle durum hakkında rapor hazırlamak üzere Ermenistan’a heyet gönderilmesine en yeniuç verdi.

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi olağanardü toplantısına üye ülke liderleri çevrim içi olarak katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı devamındasında KGAÖ basın servisinden konuşma oldu.

Konsey toplantısında KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas başkanlığında bir heyetin Ermenistan’a gönderilmesine en yeniuç verildiği belirtilen konuşmada, “Heyetin, mevcut durumu değerlendirmesi, en yenibaharda Erivan’da yapılması planlanan Kolektif Güvenlik Konseyi’nin bir devamındaki toplantısında devlet başkanlarına bölgedeki durum hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlaması ve ortaya çıkan gerilimi azaltmak için öneriler geliştirmesi üzerinde anlaşıldı.” ifadeleri kullanıldı.

KGAÖ ülkelerinin, Azerbaycan-Ermenistan sınırında ağırlaşan durumu sürekli izlemek için bir çalışma grubu oluşturulması meselesunda da anlaştığı bildirildi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tahta yeni geçen Kral ile ilgili çarpıcı Nostradamus iddiası! Tahta yeni geçen Kral ile ilgili çarpıcı Nostradamus iddiası!
Yunanistan Cumhurbaşkanı, Meis Adası'nı ziyaret etti! Dikkat çeken fotoğraflarYunanistan Cumhurbaşkanı, Meis Adası’nı ziyaret etti! Dikkat çeken fotoğraflar
Devlet hastaneleriyle ilgili flaş iddia! Kota mı geldi?Devlet hastaneleriyle ilgili flaş iddia! Kota mı geldi?