Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin ağ zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Bitcoin (BTC) ağı zorluğu, ayın başında kaydettiği ilk tüm zamanların en yüksek seviyesi 28,587 trilyondan 29,794 trilyona çıkarak nisan ayı içerisinde ikinci en yüksek rekorunu kırdı.

Daha büyük ağ zorluğu, kötü aktörlerin ağı ele geçirmesini ve çift harcama olarak da bilinen işlemleri manipüle etmesini engelleyen bir BTC bloğunu başarılı bir şekilde çıkarmak için daha fazla hesaplama gücü gerektiriyor.

blockchain.com’dan alınan verilere göre Bitcoin’in ağ zorluğu 1 Ağustos 2021’den beri neredeyse bir yıllık bir yükseliş trendi yakaladı. BTC ağ zorluğu Mayıs ve Temmuz 2021 arasındaki zaman diliminde 25,046 trilyondan 1,673 trilyona düşerek yaklaşık yüzde 45,5 geriledi ve o esnada bu durum, ağın güvenlik açığı konusundaki endişelerin artmasına yol açtı.

Bitcoin ağ zorluğu. Kaynak: Blockchain.com

Bitcoin’in yüzde 51 stopladırılarına karşı direncini daha fazla güçlendiren Bitcoin ağı hash oranı da 28 Nisan’da 258 EH/s’lik yeni bir ATH kaydetti. Aşağıda da gösterildiği gibi ağ hash oranı, BTC ağ zorluğu üzerinde olumsuz bir etki bırakmadan ayın sonuna kadar 220 EH/s civarına geriledi.

Bitcoin toplam hash oranı. Kaynak: Blockchain.com

Nisan ayında öte yandan Bitcoin ağındaki en düşük ortalama işlem ücretleri seviyeleri de görüldü. Ortalama BTC transfer ücreti iki yıldır ilk defa 18 Nisan’da 1,039 abd parasıa düştü. 2021 Nisan ayında ise 62,788 abd parasılık en yüksek seviye kaydedilmişti.

Bitcoin madencileri son 2 milyon BTC’yi dolaşıma sokmaya devam ederken ağ, güvenlik ve fiyat açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak için oldukça iyi bir konumda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin yatırımcılarının 100 bin abd parası hedefi analiste göre düzeltmeyi önlüyor

Yapılan güncel bir araştırma, BTC’nin gidişatı hakkında iyimser bir tablo çiziyor ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmayı umut eden hodler’lerin sahip olduğu gücün altını çiziyor.

Cointelegraph’ın daha önce belirttiği gibi Bitcoin, popüler analist “Root”’a göre zincir üstü göstergeler, kısa vadeli hodler (STH)’ların eksikliği sayesinde yükseliş momentumu gösteriyor:

“Beklenilen 100 bin abd parası seviyesinin üzerine çıkamadığımız için çoğu kişi, fiyatın eninde sonunda bu noktaya ulaşacağını ve kripto paralarını elinde tutabileceğini düşünüyor