Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı ve zincir üzeri faaliyet konumlerde – 11 yılın en kötü çeyreği yaşandı

Bitcoin (BTC), hem fiyat hem de blockchain üzerindeki faaliyet açısından en yeni 11 yılın en derin üç aylık düşüşünü yaşadı.

CoinGecko verilerine göre perşembe günü en yenia eren ikinci çeyrekte, Bitcoin’in fiyatı çeyreğin başında yaklaşık 45.000 abd parasıken perşembe günü gece yarısından önce 19.884 abd parasıdan işlem görmeye işe koyuldı. Kripto analitik platformu Coinglass’a göre bu değişim, yüzde 56,2’lik bir kayba tekabül ediyor.

Bu hareket, BTC’nin 15,40 abd parasıdan 5,03 abd parasıa düştüğü 2011’in üçüncü çeyreğinden bu yana görülen en sert gerileme. Bitcoin açısından en kötü diğer çeyrekler ise sırasıyla yüzde 39,7 ve 49,7 düşüşün görüldüğü 2014 ve 2018 zamanı piyasalarıydı.

Geçen çeyrek, Bitcoin için ard arde sekiz 7 gün kırmızı mum görmesiyle en yeniuçlandı ve Haziran zamanında yüzde 37’nin üzerinde gerileme kaydedildi. Bu durum, fiyatın ayda yüzde 38,5’ten fazla düştüğü Eylül 2011’den bu yana en ağır endişetı.

Ayı piyasası sürecinde yatırımcı fonlarının tüözüğine dair işaretler de bulunuyor. Arcane Research tarafından yzamanımlanan Wednesda araştırmaine göre, blockchain üzerindeki etkinlik, Bitcoin’in spot hacmiyle (blockchain üzerinde işlem gören toplam kripto para miktarı) sadece dokuz gün içinde yüzde 58,5’in üzerine düştü.

Ancak bu kargaşa sadece kripto piyasasında yaşanmıyor. Yüksek enflasyon ve artan faiz oranları sebebiyle geleneksel borsa da darbe topladı ve kimilerine göre bu süreç hisse senetleri için “şimdiye görecek şekildeki en kötü çeyrek” durumunda.

Finansal danışmanlık firması Compound Capital Advisors’ın CEO’su Charlie Bilello, S&P 500 endeksinin 2022’nin ilk yarısında yüzde 20,6 düştüğünü gösteren bir grafik paylaştı. Yüzde 26,5 düşüş yaşanan 1962’den bu yana endeksin en kötü yıl işe koyulngıcı olarak kayda geçti.

Zorlu ekonomik koşullar; Gemini, Crypto.com ve BlockFi dahil olmak üzere birçok kripto şirketinde işten çıkarma yaşanmasına neden oldu. Son zamanlarda, kripto ve hisse senedi alım satım platformu Bitpanda, yaklaşık 277 tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanına yol verdi.

İlgili: 2022 zamanı piyasası 80 bin Bitcoin milyonerine mâl oldu

Kripto piyasası geniş ölçekte teknoloji sektörüyle yakından bağlantılı ilerliyor ve bu süreçte teknoloji ağırlıklı Nasdaq bileşik endeksi ikinci çeyreğe göre neredeyse yüzde 22,5 düştü.

TrueUp üzerindeki, teknoloji sektöründeki istihdama odaklanan veriler, yalnızca haziran zamanında 26 binden fazla teknoloji çalışanının işten çıkarıldığını ortaya koyuyor.

Teknoloji alanında işten çıkarma takipçisi. Kaynak: TrueUp

Çeyrek boyunca 307 işten çıkarma vakasından 52 binden fazla çalışan etkilendi. En büyüklerinden biri ise Elon Musk’ın Tesla şirketinde yaşandı ve 3 bin 500 kişi işsiz ktopladı. Kripto borsası Coinbase, ilk olarak 2 Haziran’da işe alımları dondurdu ve yaklaşık 350 kişiye yol verdi. Daha zaman en yenira 14 Haziran’da bin 100 kişiyi işten çıkardı.