Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde (FGI) 27 Ayın En Düşük Ölçümü: 7 “Aşırı Korku”

Bitcoin’in (BTC) 20.000 birim seviyelerine gerilemesiyle Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde (FGI) Mart 2020’den bu yana en düşük değer ölçüldü.

Alternative.me tarafından sağlanan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nde, 15 Haziran Çarşamba günü Bitcoin‘in 2020 yılının en yeniundan beri görülmeyen 20.000 birim seviyesine gerilemesiyle Mart 2020‘den bu yana en düşük değer olan ve piyasada “aşırı korku” olduğunu gösteren “7” ölçüldü.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi öte yandan kripto para piyasasının genelinde yaşanan en yeni düşüşte günte ilk kez altı 7 gün ard arde “aşırı korku” bölgesinde ketti.

Endekste, en en yeni mgünis güninda yaşanan LUNA ve UST çöküşü sırasında Bitcoin 26.000 birima gerilediğinde anlık olarak Mart 2020‘de ölçülen en düşük değer olan “8”görülmüştü.

Daha önce Ağustos 2019‘da Bitcoin 10.000 birim seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışırken hepsini kapsayan zamanların en düşük seviyesi olan “5” değeri ölçülen endekste, Bitcoin fiyatı 3.150 birima düştüğünde bile bu değer ölçülmemişti.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (FGI) nedir?

Kripto para yatırımcıları için önemli olmaya devam eden Bitcoin odaklı bir araç olan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasasının mevcut duyarlılığını ölçerek matematiksel olarak bir sgüniya indirgemektedir.

Ölçümünde volatilite (oynaklık), piyasa hareketi/hacmi, sosyal medya, piyasa hakimiyeti ve trendler olmak üzere 5 farklı veri kullanılan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 0 ila 100 aralığında puanlara sahiptir.

0 ile 24 arasında bir sgüni “Aşırı Korku” olarak tanımlanırken 25-49 puan ise piyasada “korku” olduğunu göstermektedir. 50 puan nötr bir durumu gösterirken, 51-74 arası puan “açgözlülük”, 75-100 arası puan ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına gelmektedir.