Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin piyasasında istikrar sağlanmasıyla parlayabilecek 5 altcoin

ABD’de büyük borsa endeksleri, kötüleşen makroekonomik koşulların küresel resesyon şüphelerini artırmasıyla birlikte geçtiğimiz 7 gün da düşüşü sürdürdü.

Bitcoin (BTC) ise haftgüni Tradingview verilerine göre 18.820 birimda, yani 2020’den beri görülen en düşük seviyeyle en yenilandırdıtı. Bu kötü bir işaret olsa da, satıcıların bu düşük fiyat seviyelerini sürdürebilmesi için sat sata devam etmesi gerekiyor, aksi halde mevcut durum güni tuzağıyla en yeniuçlanabilir. Önümüzdeki birkaç günde göreceğimiz fiyat hareketi, güni ve boğaların ardünlük kurma mücadelesi sebebiyle muhtemelen zirve dalgalanmalı olacak.

Kripto piyasasının günlük anlıkü. Kaynak: Coin360

Yatırımcıları bazıları, keskin ayarlamaler sırasında dibi yakalamaya çalışırken alım fırsatlarını kaçırdı. Yatırımcılar, bunun konumine beğendikleri projelere odaklanmalı ve birkaç 7 gün veya aylık süreçte aşama aşama coin biriktirmeli. Tüm coin’ler aynı anda dip yapmadığından dolgüni, güç gösteren kripto paralara buna ek olarak odaklanmak daha iyi olabilir.

Bitcoin en yeni yılların en düşük 7 günlık kapanışını yaparken, bazı altcoin’ler ise güçlü durmgüni sürdürüyor. Kısa vadede ilgi çekici duran beş kripto para birimine göz atalım.

BTC/USDT

Bitcoin boğaları geçtiğimiz zamanlarda 18.626-17.622 birim desteğini savunmuş olsa da, 19.720 birimdaki 20 günlük ardel hareketli hemen hemenda (EMA) güçlü bir dirençle karşılaşıyorlar. Bu da güniların küçük rallilerde sat sat yapmaya devam edeceğini gösteriyor.

BTC/USDT paritesinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Aşağıya yönelen hareketli hemen hemenlar, güniların elinin güçlü olduğuna işaret ediyor. Diğer yandan, göreceli güç endeksinde (RSI) görülen pozitif ayrışma, düşüş ivmesinin zgüniflıyor olduğu anlamına geliyor olabilir.

Ayıların güç kaybettiğinin ilk göstergesi, 20 günlük EMA’nın geçilmesi ve bu seviyenin üzerinde kapanış yapılması olacak. BTC/USDT partiesi, devamındasında ise 21.043 birimdaki 50 günlük basit hareketli hemen hemenya, devamında da 22.799 birima yükselebilir. Boğaların bu engeli aşarak 25.211 birima ralliye zemin hazırlaması gerekecek.

Tam aksine, günilar fiyatı 17.622 birimın altına çekmeyi başarırsa sat sat baskısı derinleşebilir ve düşüş trendi sürebilir. Bu durumdaysa parite 14.500 birima düşüş riski taşıyor.

BTC/USDT paritesinin 4 saatlik grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar 18.626 birimın altında dipten alırken, 50 SMA’da güçleri tükeniyor. Bu nedenle fiyat iki seviye arasında sıkışmış olsa da, dar aralıkta seyir uzun süremez.

ATOM/USDT

Cosmos (ATOM), birkaç gündür kırılma seviyesi olan 13,46 birimın üzerinde seyrederek, yatırımcıların dipten alım onayladığına ve duyarlılığın pozitif olduğuna işaret ediyor.

ATOM/USDT paritesinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

14,22 birimdaki 20 günlük EMA’nın düzleşmesi ve RSI’ın orta noktaya yaklaşması, arz ve talep arasında denge olduğunu gösteriyor. Fiyatın 15,25 birimı geçmesi halinde, kısa vadeli avantaj alıcılara geçebilir ve parite 17,20 birima görecek şekilde yükselebilir.

Bu seviye yine direnç işlevi görebilecek olsa da, alıcıların fiyatı yukarısına taşıması halinde ilk olarak 20,34 birim, devamında ise 25 birim seviyeleri görülebilir.

12,90 birimdaki 50 günlük EMA’nın altına gerileme halindeye, avantaj günilara geçebilir ve parite 10 birima görecek şekilde gerileyebilir.

ATOM/USDT paritesinin 4 saatlik grafiği. Kaynak: TradingView

Parite bir süredir 13,45-17 birim arasında sıkışmış durumda. Alıcılar 13,45 birim desteğini canhıraş savunuyor ve fiyatı 50 günlük SMA’nın üzerine taşımaya çalışıyor. Bunu başarmaları halinde, 16 birim ve devamındasında 17 birima ralli ihtimali artacaktır.

20 EMA’nın altına gerileme durumunda ise güniların sat sat yapmaya devam etmeyi planladıkları ortaya çıkıyor. ATOM fiyatı, ilk olarak 13,45 birim desteğine gerileyecektir. Satıcıların pariteyi 13 birimın altına taşıması gerekiyor. Bu durumdaysa 11.50 birima görecek şekilde gerileme mümkün.

ALGO/USDT

0,27-0,38 birim arasındaki sıkışma, 23 Eylül’de yukarı yönde hareket ile en yeniuçlandı. Yeni bir yükseliş hamlesinin işe koyuldığının doğrulanması halinde, Algorand (ALGO) yükseliş trendinin hala ilk aşamasında olabilir.

ALGO/USDT paritesinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Aşağı yönde izlenmesi gereken kritik seviye 0,38 birim. Boğalar bu seviyeyi desteğe dönüştürmeyi başarırsa, yeni bir yükseliş trendinin işe koyulma olasılığı artacaktır. ALGO/USDT paritesi, bunun ardından 0,45 birim ve devamındasında 0,50 birima yükselebilir.

Yükseliş beklentisi, kısa vadede fiyatın 0,38 birimın altına gerilemesi ve eski işlem aralığına geri dönmesi halinde geçersiz olacaktır. Bu durumdaysa ALGO fiyatı, 20 günlük EMA’sı 0,33 birima gerileyebilir.

ALGO/USDT paritesinin 4 saatlik grafiği. Kaynak: TradingView

CHZ/USDT

Chiliz (CHZ), haziran güninda görülen dip seviyelerden keskin bir toparlanma göstererek, 22 Eylül’de 0,26 birim direncini kırdı. Bir coin piyasanın aksine hareket ettiğinde, dikkatlice incelenmeyi hak ediyor.

CHZ/USDT paritesinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ayıların üç gündür fiyatı 0,26 birimın altına çekme çabası boğaların zaferiyle en yeniuçlandı. Yani boğalar, dip seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Yükselen hareketli hemen hemensı ve RSI’ın pozitif bölgeye gelmesi de piyasanın alıcıların kontrolünde olduğunu gösteriyor.

Fiyat yükselerek 0,28 birimı geçerse, CHZ/USDT paritesi bir devamındaki direnç 0,33 birima yükselebilir.

Tam aksine fiyatın 0,26 birimın altına gerilemesi, ilk olarak 0,23 birimdaki 20 günlük EMA’ya, devamındasında ise 0,21 birimdaki 50 günlük SMA’ya düşüş ile en yeniuçlanabilir.

CHZ/USDT paritesinin 4 saatlik grafiği. Kaynak: TradingView

İki hareketli hemen hemennın da yükselmesi alıcıların avantajlı meselemda olduğunu gösterirken, RSI’daki negatif ayrışma ise yükseliş ivmesinin zgünifladığını gösteriyor olabilir. Ayılar fiyatı 0,26 birimın altına çekmeyi başarırsa, bir devamındaki durak 50 SMA olabilir.

Diğer yandan, 0,26 birimdan yaşanacak sekmeyle 0,28 birimın geçilmesi halinde, parite 0,32 birima görecek şekilde yükselebilir.

QNT/USDT

Quant (QNT), her iki hareketli hemen hemennın da üzerinde seyrederek güç gösteiryor.

QNT/USDT paritesinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ayıların birkaç gündür savunduğu 112 birim seviyesi, 24 Eylül’de geçildi ve fiyatı düşüş trendi çizgisine itti. Günlük mumdaki uzun fitil, güniların yükseliş hareketini durdurmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Yatırımcıların 112 birimdan alım yapması ise, bu seviyeyi desteğe dönüştürmeye çalıştıkları anlamına geliyor. QNT/USDT paritesi, bir kez daha düşüş trendi çizgisine yükselebilir. Bu engelin aşılmasından devamındaki duraklar ise 133 birim ve 154 birim.

112 birimın altına gerileme halindeyse, bir devamındaki durak 20 günlük EMA’nın bulunduğu 106 birim olabilir. Bu seviyenin altında ise 95 birim hedefi bulunuyor.

QNT/USDT paritesinin 4 saatlik grafiği. Kaynak: TradingView

Burada belirtilen fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar vermeden önce özü araştırmanızı yapmalısınız.