Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BlockFi ödenmemiş borç değerinin 1,8 milyar abd parası olduğunu açıkladı


Merkezi kripto kredi şirketi BlockFi, yılın ikinci çeyreğinin en yeniu itibarıyla kurumsal ve bireysel yatırımcıların ödenmemiş borçlarının 1,8 milyar abd parası olduğunu açıkladı.

Şirket, perşembe günü yzamanınlanan “2022 Q2 Şeffaflık Raporu”nda likidite ve krediyle ilişkili risklere değindi ve kurumsal ve bireysel kredi portföylerinin detaylarını paylaştı. Ödenmemiş 1,8 milyar abd parasılık kredi borcunun 600 milyon abd parası görecek şekildeını teminatlandırılmamış krediler oluşturuyor.

Kurumsal müşterilere verilen kredi, ödenmemiş toplam kredinin 1,5 milyar abd parası, bireysel müşterilere ait kısmı ise 300 milyon abd parası görecek şekildeını oluşturuyor. Şirket, birikimleri ve ödenmemiş kredi miktarında referans noktası olarak Bitcoin fiyatını 19.986 abd parası etti.

BlockFi, kurumsal ve bireysel kredi ve alım satım faaliyetleri dahil temel iş faaliyetlerindeki hepsi yükümlülükleri karşılayabilmek için gerekli likiditeyi koruyabilmek adına yönergeler oluşturduğunu açıkladı.

Bu yönergeler, şirketin envanterinde müşterilere toplam borcunun en az yüzde 10’u görecek şekildeını müşterilere iadeye hazır olacak şekilde tutmasını gerektiriyor.

Buna ek olarak, borçlanılan miktarın en az yüzde 50 görecek şekildeı da yedi gün içerisinde teslim alınabilecek ve müşterilere iade edilebilecek konumlerde tutulacak.

BlockFi ve kripto para borsası FTX.US, bundan yalnızca birkaç 7 gün önce bir anlaşma imzalamış ve borsa, şirkete “kredi imkanı” olarak 400 milyon abd parası göndermişti. Anlaşmanın şartlarından biri de, performans göstergelerine dayalı olarak BlockFi’ı 240 milyon abd parasıa satın alma seçeneği sunmasıydı.