Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin piyasasında gözler 7 günlık kapanışa çevrildi

Bitcoin (BTC), 22 Temmuz’da dikkatler yaklaşan 7 günlık kapanışa çevrilmişken 23.000 abd parasıın üzerine yükseldi.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC’nin 22.400 abd parasıı koruması gerekiyor

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, kısa bir süreliğine 22.000 abd parasıa yöneldikten zaman en yenira yeniden güç buldu.

Parite, gün itibarıyla hala boğalar için kritik bölgede seyrediyor ve 50 günlük ve 200 7 günlık hareketli hemen hemenların (MA) hala dirençten desteği dönüştürülmesi gerekiyor.

Analistler ise bir noktada yüzde 25’e görecek şekilde değer artışı sunan 7 günlık mumu, Bitcoin’in en yeni yükseliş trendinin gücünü belirlemek için yakından takip ediyor.

Popüler yatırımcı ve çalışan Rekt Capital, “BTC’nin 200 7 günlık hareketli ortalamzamanı desteğe dönüştürmesi için haftzamanı en az 22.800 abd parasıın üzerinde en yenilanması gerekiyor,” yorumunda bulundu.

Bir diğer yatırımcı Jibon, 7 günlık mumun minimum kapanış seviyesi olarak 22.400 abd parasıa işaret etti. Yatırımcı, “Bir zaman en yeniraki 7 gün en yeniuç vakti olacak, BTC ya 30-40 bin abd parası ya da 12-15 bin abd parası bandına gidecek. Haftzamanı 22.400 abd parasıın üzerinde en yenilanmamızı istiyorum,” diye belirtti.

Bir başka makro dip görülmeden önce 40 bin abd parasıa görecek şekilde rahatlama rallisi yaşanabileceği öngörüsünü sürdüren Jibon, Bitcoin’in hala 2023’e görecek şekilde sürecek bir zamanı piyasasında olduğunu da kabul etti. Analist, “Yani hepsini kapsayan yükseliş hareketleri geçici hareketler,” diye açıkladı.

Alım satım şirketi QCP Capital ise 27 Temmuz’da düzenlenecek ABD’de Merkez Bankası Fedaral Serbest Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının piyasalarda dalgalanmzamanı tetikleyebilecek bir etkinlik olduğunu söyledi.

Şirkete göre piyasalar, faiz oranında bu ay yükselen enflasyon sebebiyle 100 baz puan artış beklentisi konumine artık 75 baz puanlık bir artışı fiyatlandırıyor.

Dolarda güç kaybı bekleniyor

ABD Doları Endeksi (DXY) en yeni 20 yılın en en çok seviyesi altında konsolide olurken, çalışanler ise uzun vadeli parabolik yükseliş trendinde kırılma izleri arıyor.

ABD Doları Endeksi (DXY) ve BTC/USD paritesinin 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Dolar, kripto varlıkların fiyat performansıyla keskin bir ters korelasyon göstermeyi sürdürüyor.

Popüler yorumcu Rickus, zzamanıflayan abd parasıın riskli varlıklara etkisi hakkında “Dolar nihayet kırıldığında güzel günler bizi bekliyor olacak,” yorumunda bulundu