Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BM yetkilisi: Teröristler finansmanı kriptoyla sağlıyor


Resmi finans sisteminden uzak tutulan terörist gruplar, Birleşmiş Milletler Terörizm Finansmanıyla Mücadele Koordinatörü Svetlana Martynova’ya göre yasa dışı aktivitelerini finanse etmek için kriptoya yöneldi.

BM yetkilisi, 28-29 Ekim’de Yeni Delhi ve Mumbai’de düzenlenen BM Terörizmle Mücadele Komitesi (CTC) özel toplantısında meseleştu. Toplantıda yeni teknolojilerin terörist amaçlar ile kullanımıyla mücadeleye odaklanıldı.  The UN official made the Martynova during a speech at a “Special Meeting” run by the UN’s Counter-Terrorism Committee (CTC) in New Delhi and Mumbai on Oct. 28-29 — which was focused on combating the use of “new and emerging technologies” for terrorist purposes.

Martynova, terör finansmanında nakit ve Arap ülkeleri ve Güney Asya’da kullanılan geleneksel para aktarım sistemi hawala ağırlık olarak kullanılan yöntemler olsa da, terörist değişen koşullar ve bir anda teknolojilere adapte olduğunu ekledi.

Martynova’ya göre, bu teknolojiler arasında konum alan kripto paralar suistimal fırsatları yaratıyor.

“Teröristler resmi finans sisteminden çıkarıldığında ve anonim olarak bir şey satın almak veya bir şeye yatırım yapmak istediklerinde, kripto paraları suistimal etmeleri olası.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise yeni teknolojilerin hepsini kapsayan dünyada insani koşulları iyileştirmede daha önce görülmemiş bir potansiyel taşıdığını söyledi. Fakat bu teknolojilerin verdiği zarar, terör finansmanının epey ötesine geçiyor.

“Teröristler ve nefret ideolojilerini savunanlar dezenformasyon yaymak, fesat çıkarmak, kaynak toplamak ve settirı düzenlemek için yeni teknolojileri suistimal ediyor.”

BM’nin bu sorunu uluslararası düzeyde nasıl ele almzamanı planladığına gelince, Martynova asıl zorluğun ulus devletlerin düzenlemeyi benimsemesini sağlamak olduğunu söyledi.

“Mali Eylem Görev Gücü’nün belirlediği en yeni derece açık küresel standarlar ve USNC’nin en yeniuçları mevcut” diyen Martynova, yine de çok az szamanıda ülkenin düzenleme üzerine çalıştığını, düzenlemeleri uygulamzamanı başaran szamanısının ise daha da az olduğunu ekledi.