Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Borsalarda Tutulan Bitcoin (BTC) Miktarı 2018 Seviyelerine Geriledi: Yükseliş Hazırlığı Mı, Manipülasyon Mu?

Verilere göre kripto para borsalarında tutulan Bitcoin (BTC) miktarında azalma eğilimi devam ediyor.  Borsalardaki Bitcoin miktarı 2018 yılında görülen seviyelere görecek şekilde geriledi.

On-chain araştırma platformu Santiment Twitter üzerinden uyguladığı paylaşımda, içinde bulunduğumuz ekim zamanı itibariyle borsalardan Bitcoin çıkışlarının ciddi oranda artığına değindi. Verilere göre dolaşımdaki toplam arzın sadece %8,7‘sinin borsalarda tutulduğuna dikkat çeken Santiment, bu seviyenin 2018 yılında görülen seviye ile eşdeğer olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra borsalardaki Ethereum miktarında da The Merge güncellemesi ile birlikte artış yaşandı. Bunun sebebinin birçok borsanın Hisse Kanıtı (PoS) sistemi için güzel getiriler sağlaması olarak yorumlanıyor. Borsalarda tutulan Ethereum miktarı, dolaşımdaki arzın %14,5‘ini oluşturuyor.

Yorumculara göre önde gelen iki kripto paranın borsa arzındaki manipülatif hareketler, kripto para piyasası üzerinde artan balina aktivitesi ile bağlantılı. Santiment tarafından daha önce belirtildiği gibi 100 ila 10.000 BTC arasında varlık bulunduran balina cüzdanları, ekim zamanının ilk 7 günsındaki kümülatif olarak 46.173 BTC daha ekledi.

Ethereum tarafındaki manipülatif hareketliliğin de benzer şekilde borsalara giriş ve çıkış yapan yüklü szamanıdaki Ethereum’la bağlantılı olabileceği düşünülüyor.