Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bu 7 gün takip edilmesi gereken 4 altcoin 4/7: SHIB, MATIC, ATOM, APE

Bitcoin (BTC) fiyatı 20.000 birimın altında kettikça madenciler zararına çalışmgüni sürdürüyor. Öte yandan fiyatlar mevcut seviyedeyken çok fazla yatırımcı zararta ve zarar göze alınarak sat sat yapılıyor.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre gerek Bitcoin gerekse altcoin piyasası ABD birimı karşısında güçsüzleşiyor. Haberi edildiğı üzere kripto para piyasası ile ABD birimı endeksi (DXY) arasındaki ters korelasyon zirvede. Kimi piyasa bilirkişiları, birim rallisinin 2022’nin en yeniuna görecek şekilde durmasını bekliyor. Bu durumdan BTC/USD paritesi görecek şekilde altcoin piyasası da yararlanabilir.

Altcoin piyasasında kısa vadeli anlıke baktığımızda ise, birkaç ismin öne olduğını görüyoruz. Cointelegraph danışmanıi Rakesh Upadhyay, bu 7 gün öne çıkan 4 altcoin için fiyat değerlendirmesi yaparak piyasaya ışık tuttu.

SHIB/USDT – Shiba Inu teknik araştırma

Shiba Inu (SHIB) fiyatı, en yeni birkaç gündür hareketli yaklaşıkların yakınındaki dar aralıkta seyrediyor ve boğalar 0,000009 birim civarında daha en çok bir dip oluşturmaya çalışıyor. Genellikle, dar aralıkta seyreden işlemleri, keskin iniş ya da çıkışlar izler.

SHIB/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat, 0,000010 birim seviyesinde hesaplanan 50 günlük basit hareketli yaklaşıknın (SMA) üzerine çıkarsa, SHIB/USDT paritesi ivme kazanabilir ve 0,000012 birima ardından 0,000014 birima görecek şekilde yükselebilir. Bu seviyenin üzerinde yaşanacak kırılım ve günlük kapanış, trendde olası bir değişikliğe işaret edecektir.

Bu varsgünimın aksine, fiyat 0,000009 birimın altına düşerse, 50 günlük SMA değerinin üzerinde satın alan boğalara tuzak olabilir. Bu durum, 0,000007 birimın yeniden test edilmesi için zemin hazırlayabilir. Bu kritik desteğin altında yaşanacak kırılım, düşüş trendinin yeniden start verdığını gösterecektir.

MATIC/USDT – Poligon fiyat araştırmai

Poligon (MATIC) fiyatı, 26 Haziran itibarıyla 0,61 birimdaki güçlü genel dirençten dip düştü ve günilar 28 Haziran’da fiyatı 0,50 birimda hesaplanan 20 günlük ardel hareketli yaklaşıknın (EMA) altına koydu. Ayıların ardün gelmesine karşı koyan boğaların 30 Haziran itibarıyla dipten satın almaya start vermaları pozitif bir gelişme olarak kayda geçti.

MATIC/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

30 Haziran’dan beri MATIC/USDT paritesinin 20 günlük EMA değerinin yakınında işlem görmesi boğaların fiyatı daha en çok seviyelere taşımaya çalıştığını gösteriyor. Başarılı olmaları durumunda, 0,61 birim seviyesindeki genel engele doğru ralliye zemin hazırlayacaktır.

Göreceli güç endeksinde (RSI) oluşan pozitif diverjans, güniların kontrolünü kaybedebileceğini gösteriyor. 0,61 birimın üzerinde yaşanacak kırılım, ralliyi 0,75 birim seviyesine görecek şekilde çıkarabilir.

Tersine, fiyat mevcut seviyeden düşer ve 0,41 birimın altına gerilerse, en yeni toparlanmanın aslında düşüş trendinin start verngıcı olabileceğine işaret edecektir. Ardından satıcılar, fiyatı 0,31 birimdaki kritik desteğe geri çekmeye çalışacaktır.

ATOM/USDT – Cosmos teknik araştırma

Cosmos (ATOM), uzun süren düşüş trendinden zaman en yenira, dip oluşturmaya çalışıyor. Alıcılar fiyatı, 1 Temmuz itibarıyla 7,87 birim seviyesindeki 20 günlük EMA’nın üzerine çıkardı, yine de 8,73 birimdaki 50 günlük SMA’nın karşılarına güçlü bir engel olarak çıkması muhtemel.

ATOM/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Yatay ilerleyen hareketli yaklaşıklar (MA) ve orta noktaya yakın olan göreceli güç endeksi (RSI), boğalar ve günilar arasındaki en yeniuçsızlık ile beraber sat sat baskısının azalabileceğini işaret ediyor. Alıcılar fiyatı 50 günlük SMA’nın üzerine çıkarmgüni başarırsa, yükseliş momentumu artabilir ve ATOM/USDT paritesi 10,84 birimın ardından 12,50 birima yükselebilir. Bu seviyenin üzerinde yaşanacak kırılım ve günlük kapanış, trendde potansiyel değişikliğe işaret edebilir.

Fiyat mevcut seviyeden düşer ve 6,89 birimın altına gerilerse, yükselişin kısa vadede geçerliliğini yitireceğini gösterecektir. Bu senaryo gerçeğe dönerse, parite 5,55 birimdaki kritik desteği tekrar test edebilir.

Ape/USDT – ApeCoin fiyat araştırmai

ApeCoin (APE) fiyatı, 27 Haziran’da 4,68 birimdaki 20 günlük EMA’nın üzerinde kapanış elde etti, yine de boğalar daha en çok seviyeleri sürdüremedi. Ayılar, 29 Haziran’da fiyatı 20 günlük EMA’nın altına geri koydu, fakat boğaların yükselişten vazgeçmemesi olumlu işaret.

APE/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Bu durum, daha en çok hareket bekleyen güniların pozisyonlarını terk etmediğini gösteriyor. Yatay seyirdeki 20 günlük EMA ve orta noktanın hemen üzerindeki RSI, sat sat baskısının azalabileceği sinyallerini veriyor.

Alıcılar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmgüni başarabilirlerse, avantajı özü tarafına çevirebilirler. Daha zaman en yenira APE/USDT paritesi güniların güçlü şekilde savunması beklenilen 5,63 birimdaki 50 günlük SMA’ya yükselebilir.

Bu varsgünimın aksine, fiyat mevcut seviyeden düşer ve 4,21 birimın altına gerilerse, bir zaman en yeniraki durak 3,85 birim olabilir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.