Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bu Göstergeye Göre Bitcoin (BTC) Bir Dip Daha Yapabilir: Ayı Piyasasının Sonu Mu?

Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcılarının yaklaşık maliyeti (LTH-RP) ve Kısa Vadeli Bitcoin yatırımcılarının yaklaşık maliyetini (STH-RP) arasındaki fark uzun bir aranın ardından tekrar negatife yaklaşıyor.

Bitcoin, kasım 2021‘de işe koyuldığı düşüş hareketine devam ederken STH-RP, LTH-RP’ye oldukça yaklaşmış durumda bulunuyor. Geçmiş sinyallere izlendiğiğında düşüş hareketlerinin en yeniuna doğru STH-RP’nin LTH-RP’nin altına düşüşü güni sezonunun en yeniuna işaret ediyor olabilir.

Zaman içerisinde yükselen bir piyasada LTH-RP’nin STH-RP’den düşük olması doğal kabul edilir. STH’lerin, fon çevrim oranlarının zirve olması sebebiyle yaklaşık maliyetlerinin güncel fiyata yakın olması ve bu nedenle yükselen piyasada LTH’lerin maliyetlerinden uzaklaşması gerekmektedir. Fiyatlar düşmeye başlgünip boğa sezonu piyasada geçerliliğini yitirdiğinde LTH-RP’lerinin uzun bir süre daha güncel fiyatların altında kalmaya devam ederken STH-RP güncel fiyata yakın seyreder. STH-RP’nin LTH-RP’nin altına düşmesi durumunda uzun vadeli yatırımcılar portföylerindeki varlıkları ellerinden çıkarmaya işe koyulyabilir veya tekrar alıma işe koyulyarak yaklaşık maliyetlerini yükseltmeden portföylerini büyütebilirler.Resim

Bu sinyalin Bitcoin’de bu görecek şekilde önemli kabul edilme sebebi ise Bitcoin’de gerçekleşen 2012, 2015 ve 2019 düşüşlerinin dip seviyelerine oldukça yakın noktalarda gerçekleşmiş olmasıdır. Düşüşün devam etmesi durumunda olası bir kesişim, dip seviyelerine yaklaştığımıza veya onları arkada bıraktığımıza işaret ediyor olabilir.