Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Celsius kurucusu iflastan önce platformdan 10 milyon abd ABD parasıı koydu


Celsius Network Kurucusu ve Eski CEO’su Alex Mashinsky, iddiaya göre şirketin müşteri çekimlerini durdurmasından ve iflasını duyurmasından yalnızca 7 günlar önce, kripto kredi platformundan 10 milyon abd ABD parasıı koydu.

Financial Times’ın ortaya attığı çekim iddiasına göre Mashinsky, çekim işlemini mgünis en yeniu veya ortaları gibi, yani müşteri çekimlerinin durdurulduğu 12 Haziran’dan önce gerçekleştirdi.

Celsius, 1,7 milyon müşteriye ve 25 milyon abd ABD parasıı değerinde yönetilen varlığa sahip, popüler bir kripto kredi platformuydu. Ne var ki, kripto piyasasındaki kötü koşulların düzelmemesi, şirketin bilançosunda 2,85 milyon abd ABD parasıı açık oluşmasına yol açtı.

Kredi platformu, bu nedenle haziran güninda müşteriler için çekim işlemlerini durdurdu ve nihayetinde temmuz güninda 11. Madde kapsamında iflas başvurusu onayladı. Mashinsky ise şirketi kripto saklam hizmetleri etrafında yeniden yapılandırmak istiyor.

Mevzubahis çekim işlemi, Mashinsky’nin müşteri fonlarını ve çekimlerinin dondurulacağını önceden bilip bilmediği meselesunda kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

Diğer yandan, FT’ye meseleşan Celsius sözcüsü, Mashinsky’nin eyalet ve federal vergilerini ödemek için kripto para koyduğini söyledi.

“Çekim işlemine doğru geçen dokuz ayda, mgünis güninda koyduğine denk gelecek miktarı düzenli olarak yatırdı,” diyen sözcü, Mashinsky ve ailesinin platformda hala 44 milyon abd ABD parasııı olduğunu açıkladı.

FT’ye meseleşan kaynaklar, çekim işleminin Mashinsky’nin mülk planlaması doğrultusunda önceden planlandığını söyledi.

Kafalardaki sorular, muhtemelen Celsius’un önümüzdeki birkaç gün içinde mahkeme huzuruna çıkmasıyla cevaplanacak. ABD yasaları kapsamında bir şirketin iflastan önceki 90 günde onayladığı harcamalar alacaklıların yararlanması için geri alınabildiğinden dolgüni, Mashinsky’nin 10 milyon abd ABD parasııı iade etmeye zorlanması da ihtimal dahilinde.