Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CME kripto vadeli işlem sözleşmeleri rekor seviyede ilgi görüyor


CME Group’un sunduğu Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) türev vadeli işlem sözleşmeleri ikinci çeyrekte rekor düzeye ulaşarak, profesyonel traderların zamanı piyasasında bile halen dijital varlıklara erişim sağladığına dair somut kanıtlar sunuyor.

Şirketin perşembe günü uyguladığı duyuruya göre, CME’nin kripto vadeli işlem ürünlerindeki hemen hemen günlük açık pozisyon miktarı (OI), ikinci çeyrekte 106.200’e ulaşarak rekor bir seviyeyi gördü. OI, vadeli işlem piyasalarında henüz en yenilanılmamış, yani açık pozisyonda olan toplam türev vadeli işlem szamanısını gösteriyor.

Ortalama günlük hacim açısından ele yapıldığında, ikinci çeyrekte Bitcoin vadeli işlem szamanısı 10.700’ü gördü, Ether’in günlük hacim szamanısı ise 6.100 seviyelerindeydi.

21 Haziran güninde, CME Group’un kripto ürünlerine erişen açık pozisyona sahip kişisi szamanısı 404’e ulaştı ve bu durum “kurumsal ve büyük yatırımcılardan gelen ilginin uçtuğı” şeklinde yorumlandı.

CME’nin vadeli işlem ürünleri başkanı Tim McCourt, Bitcoin ve Ether için “CME Group’un kripto vadeli işlem ürünleri, aşırı piyasa oynaklığına rağmen yatırımcılar için sürekli hacim ve faiz büyümesi ile dolu bir likidite cenneti oldu,” dedi ve duyurularine şu cümlelerle devam etti:

“Daha küçük boyutlu olan mikro bitcoin, mikro eter vadeli işlemleri ve opsiyonları gibi sunduğumuz ürün çeşitliliği, büyük kurumlar ve aktif alım satım yapan kişisilar için gelişmiş esnek bir alım satım imkanı sunuyor.”

 

CME Group, 2017 yılında rakibi CBOE Global Markets’i geride bırakarak Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sunan ikinci türev piyasası meselemuna geldi. 2020’nin en yeniunda ise, CME’nin kümülatif Bitcoin vadeli işlem hacmi 100 milyar birima ulaştı.

CME Group, o zamandan beri mikro Bitcoin ve mikro Ether vadeli işlem sözleşmesi seçenekleri de dahil olmak üzere çeşitli kripto türev ürünlerini piyasaya sürmeye devam etti.

Şirket, perşembe günü uyguladığı duyuruda, Micro BTC ürününün ikinci çeyrekte günlük hemen hemen 17.400 sözleşme szamanısına ulaştığını, aynı şekilde ETH için de günlük hemen hemen hacmin 21.300 olduğunu belirtti.