Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
‘Frontex sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan ile iş birliği yapıyor’ iddiası ortalığı karıştırdı!

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF), Frontex’in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı. Raporda Frontex’in, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna bilinçli olarak bu meseleda yalan söylediği ifade edildi.

rr

EYLEMLERİ BİLDİRMİYORLAR

Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği aktarıldı.

Raporda, “Frontex’in görevlendirdiği peren yeniel, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmi kanallar aracılığıyla bildirilmedi.” ifadesi konum etti.

as

Der Spiegel’e göre, AB Komisyonunun göç ve insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Margaritis Schinas’ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

SOMUT BİR KANIT YOK

Öte yandan, Schinas’ın yakın zamanda Yunan Sahil Güvenlik’in geri itmeler uyguladığına dair somut bir kanıt olmadığını iddia ettiği belirtildi.

OLAF, Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar sebebiyle soruşturma start vertmıştı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Zelenskiy gece yarısı duyurdu: Rus ordusu Kiev'i füzelerle vurduZelenskiy gece yarısı duyurdu: Rus ordusu Kiev’i füzelerle vurdu
Çin'den flaş açıklama! 'Ateşle oynayan...'Çin’den flaş duyuru! ‘Ateşle oynayan…’
Ekipler teyakkuza geçti: Merkeze çok yakın!Ekipler teyakkuza geçti: Merkeze çok yakın!