Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Coinbase borsası yeni bir davayla daha karşı karşıya


Bir kripto kişisisı, “hesap ihlaline uğrayan ve dijital varlıkları yetkisiz şekilde transfere uğradığı için endişe yaşayan” hesap sahipleri adına Coinbase borsasına toplu dava açtı.

George Kattula, 15 Ağustos’ta ABD’nin Georgia Kuzey Bölge mahkemesinde Coinbase aleyhinde dava açtı. Davacı, kripto borsasının, kişisiların hesaplarını güvende tutmaya yönelik yeterli önlemleri almadığını ve kripto piyasasının en en çok oynaklık gösterdiği zamanlarda müşterileri uygunsuz ve yasal olmayan şekilde çevrimdışı bıraktığını iddia etti. Bunlara ek olarak, Coinbase’in menkul kıymet transferi gerçekleştirdiği için Amerika Birleşik Devletleri’nde bir komisyoncu veya satıcı olarak tescil edilmesi gerektiğini iddia etti.

Davacı, “Coinbase, platformundaki kripto varlıkların menkul kıymet olduğunu belirtmiyor. Ayrıca Coinbase, bu menkul kıymetler için bir kzamanıt beyanına ihtiyaç duymadığını ilan ederek menkul kıymetler borsasına kaydolmzamanı reddederek federal ve eyalet yasalarını cesurca çiğniyor,” dedi.

Dosyada ek olarak şunlar konum etti:

“Kripto varlıklar, geleneksel menkul kıymetlere benziyor çünkü kripto sat satı yoluyla elde edilen karlarla bir projeye yapılan yatırımı temsil ediyorlar (token, stablecoin veya kripto para). Borsa, kripto değerini belirleyen bir kullanım yarattığında yatırımcılar, kriptonun değerinin artacağı umuduyla kriptoyu satın alıyor.”

Coinbase, kripto piyasasındaki aşırı oynaklık dönemlerinde birçok kez çevrimdışı oldu ve bazı kişisiları, yasal yollarla haklarını aramalarına mecbur bıraktı. Coinbase’e karşı Mart 2022’de New York Güney Bölge Mahkemesi’nde açılan diğer toplu davada ise, kripto borsasının kzamanıtlı olmayan menkul kıymetler borsası olarak faaliyet gösterdiği ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun düzenleyici şemsiyesi altına giren menkul kıymetler olarak kzamanıtlı olan 79 farklı kripto para birimini listelediği iddia edildi.

SEC başkanı Gary Gensler, birçok kez token projeleri için açılan tekliflerin, SEC’in menkul kıymetler olarak düzenleyici yetkisine girdiğini ve buna göre kaydedilmesi gerektiğini söyledi. SEC öte yandan temmuz zamanında, eski bir Coinbase ürün yöneticisine, kardeşine ve bir çalışanına karşı suçlamada bulunmuştu ve üçlünün kullandığı iddia edilen 25 kripto paradan en az dokuzunun menkul kıymetler olduğunu iddia etmişti.

Tüketici Mali Koruma Bürosu eski yöneticisi Kathy Kraninger ise salı günü Cointelegraph ile ettiğı röportajda, kripto alanındaki düzenleyici yönetmeliklerin hukuki zemine oturtulabileceğini söyledi.