Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Coinbase yöneticisi içeriden bilgiye dayalı alım satım suçlamasını reddetti


Eski Coinbase Global Ürün Müdürü Ishan Wahi, Reuters’ın havadisine göre çarşamba günü huzuruna olduğı Manhatta federal mahkemesinde özüsine yönlendirilen elektronik dolandırıcılık suçlamalarını reddetti. Wahi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Coinbase’deki görevi sırasında içeriden bilgiye dayalı alım satım yapmak ile suçlanıyor. Mzamanıs zamanında Hindistan’a giden bir uçağa binmeye çalışırken gözaltına alınan yönetici hakkında suç duyurusu ise temmuz zamanında edildi.

Wahi, Coinbase’te listelenmesi planlanan kripto paralara ilişkin gizli bilgileri kardeşi Nikhil ve Sameer Ramani ile paylaşmak ile suçlanıyor. Söz meselesu kişilerin varlıkları Coinbase listelemeden önce alıp satarak Haziran 2021-Nisan 2022 arasında en az 1,5 milyon abd ABD parasıı kâr ettiği iddia ediliyor. Bu dava, kripto paraları içeren ilk içeriden bilgiyle alım satım davası olabilir. Nikhil Wahi de gözaltına alınırken, Ramani ise endişelara karıştı.

Diğer yandan SEC de olayda alım satımı yapılan 25 kripto paradan dokuzu olan Powerledger (POWR), Kromatika (KROM), DFX Finance (DFX), Amp (AMP), Rally (RLY), Rari Governance Token (RGT), DerivaDAO (DDX), LCX ve XYO’nun menkul kıymet olduğunu iddia ederek paralel bir dava start verttı. SEC’nin tartışmalı bu adımı, söz meselesu varlıkları bulunduran borsalar, fonlar ve yatırımcıların durumuna ilişkin soru işaretleri yarattı.

ABD Adalet Bakanlığı, davadaki suçlamalarına menkul kıymet dolandırıcılığını eklemezken, Coinbase ise Wahi’ye yönlendirilen suçlamların ardından paylaştığı blog gönderisinde menkul kıymet alım satımı onayladığını şiddetle reddetti. Şirketin Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, şöyle belirtti:

“SEC, kapszamanıcı ve şeffaf bir şekilde sektöre uygun hale getirilmiş kurallar yaratmak konumine, menkul kıymet olmayanlar dahil hepsi dijital varlıkları özü yetkisi kapsamına getirmek için tek seferlik onayladırım eylemlerini kullanıyor.”