Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ConsenSys, MetaMask Grants için yıllık 2,6 milyar birim tahhtüt etti


Blokzincir teknoloji şirketi ConsenSys, Web3 ekosistemini daha da geliştirmek için yeni start vertmış olduğu MetaMask Grants DAO’yu finanse etmek için yılda 2,4 milyon birim harcayacak. 

Finansman, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon’uyla (DAO) ilgilenecek olan MetaMask çalışanları tarafından yönetilecek. DAO, ConsenSys’in dışında çalışan MetaMask ekosistemi ve daha geniş bir Web3 alanı içinde ürün ve hizmetler inşa eden geliştiricilere hibe vermekten sorumlu olacak. 

Proje, DAO’nun bu süreçteki oyları ve teklifleriyle birlikte Codefi Activate Platromu’ndaki SnapShot aracılığıyla kamuya açık olarak uygulanabilirliğini ve başarısını incelemek için 12 ay boyunca sürecek. ConsenSys, Web3 mekanizmalarını ve iş modellerini merkeziyetsizleştirmek ve yaygınlık kazanmasını sağlamak için yılın her çeyreği için 600 bin birim taahhüt etti. 

MetaMask’ın küresel ürün yöneticisi Taylor Monahan, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda, daha fazla büyüme ve yol kateteme meselesunda hız kazanabilmek için merkeziyetsiz gelişimlerin altını çizdi. 

Taylor Monahan, meseleya ilişkin şu konuşmalarda bulundu: 

“Merkeziyetsiz gelişirmeler yalnızca kripto meselesunda rahat olan kişisilar için büyümeyi hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda kriptolara merakı olan bireylerin kriptoları benimsemesi ve bu alana katılmaları için daha fazla yol sunacak.” 

Öte yandan DAO’nun özüsi üç ana unsurdan oluşuyor. İlki, 900’den fazla tam zamanlı olarak ConsenSys çalışanından oluşan, çalışan liderliğindeki DAO’dur. Eşit oy hakkına sahip olan hepsi çalışanlar, Grants DAO’ya üye olarak dahil olabilecek. 

İikinci unsur, yedi kişiden oluşan bir liderlik kurulu ya da mini-DAO’dur. Bu kurul, zirve potansiyeli olan projeleri belirlemek, yönetim teklifleri oluşturmak ve harici içeriği güncellemekten sorumlu olacak. Ayrıca, kurul geri bildirim toplayacak ve DAO’yu geliştirmeye çalışacak. 

Son unsur ise, token sözleşmesini ve hazineyi yönetecek olan ConsenSys tarafından denetlenen güvenli bir çoklu imza cüzdanıdır. Bu unsur, öte yandan çalışanlar işe girerken ya da şirketten ayrılırken ortaya çıkan fon masraflarının yanı sıra, basılan ve yakılan token’lar için gerçekleştirilen işlemleri imzalayacak.

MetaMask Grants DAO liderlik kurulunda, ConsenSys’in stratejik girişimler direktörü ve ürün yönetimi direktörünün yanı sıra MetaMask’ın kurucu ortakları, küresel ürün başkanı, Snaps Studios başkanı ve kıdemli DAO bilirkişiı da konum alıyor. 

Son olarak DAO’nun finansmanı iki farklı türde hibeden oluşacak. DAO Hibeleri bütün DAO’nun oy kullanması için tahsis edilirken, Liderlik Kurulu Hibesi yalnızca yedi üye tarafından oylanacak.