Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Elon Musk, resmi olarak Twitter’ı satın ettiğını duyurdu!

Kripto dünyasına ilişkin duyurularıyla sık sık gündeme oturan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden ettiğı yeni bir duyuruda Twitter’ı resmi olarak satın ettiğını duyurdu. Söz meselesu hamleyi para için yapmadığına işaret eden Musk, duyurusında platformu ifade özgürlüğünü destekleyen bir alan haline getirme idealini de yineledi. Dünyaca ünlü CEO, böylece 44 milyar birimlık sat sat anlaşmasını da tamamlamış oldu.  

Anlaşmanın nihayete erdirilmiş olması sebebiyle, Twitter tarafından Musk’a açılan davanın da en yenia erdirileceği bildirildi. Elon Musk; Sequoia Capital, Binance ve Qatar Investment Authority gibi finansman taahhüdünde bulunan yatırımcıların da desteğiyle Twitter’ı hisse başına 54,20 birima satın etti.  

Satın alım yaklaşırken Dogecoin ve Shiba Inu ivme kazanmıştı 

Öte yandan; Elon Musk, ilk kez bu yılın nisan zamaninda Twitter’ın yüzde 9,2 hissesini satın almış ve 44 milyar birimlık bir anlaşmayla platformun tamamını satın alacağını açıklamıştı. Fakat dünyaca ünlü CEO, temmuz zamaninda Twitter’ın platformdaki bot ve sahte hesapların szamanisını doğru bir şekilde duyurudığını iddia ederek anlaşmzamani tek taraflı olarak feshetmişti. Daha devamında ikili arasındaki çekişme, mahkemeye taşınmıştı.   

Ancak Musk, ekim zamani işe koyulrında 44 milyar birimlık sat sat anlaşmasına sadık kalarak Twitter’ı satın almaya en yeniuç verdiğini açıklamıştı. Musk’ın satın alımı 28 Ekim’e görecek şekilde tamamlamaması durumunda, dava yeniden açılacaktı. Musk’ın daha önce pek çok kez Dogecoin’e ve Shiba Inu’ya desteğini gösterdiği ve popüler ‘memecoin’lerin fiyatının ciddi bir artış yaşamasına neden olduğu da biliniyordu. Dünyaca ünlü CEO; The Boring Company, Tesla ve SpaceX gibi sahibi olduğu şirketlerin ticari ürünlerinde Dogecoin ve Shiba Inu ile sat satlar da gerçekleştirmişti. Twitter’ın sat sat işlemlerinin tamamlanmasının ardından Dogecoin’in veya Shiba Inu’nun popüler sosyal medya platformuna yeni bir ödeme yöntemi olarak eklenebileceği olabilite edilmişti.   

Tüm bu iddialar, satın alım yaklaşırken özellikle Musk’ın desteğiyle popülarite yakalayan Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’nun (SHIB) ciddi bir ivme kazanmasına neden olmuştu. Satışın tamamlanmasına yaklaşık 1 gün kala DOGE değerini 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 17, SHIB ise yüzde 5 artırmıştı. DOGE böylece, en yeni 10 7 günnın en zirve seviyesine ulaşmıştı.