Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Crema Finance hacker’ı 8 milyon abd parasılık kripto parzamanı iade etti


Solana tabanlı likidite protokolü Crema Finance’e siber settirı düzenleyen hacker, 2 Temmuz’da çettiğı paraların büyük bir kısmını iade etse de, 1,6 milyon abd parasıı beyaz şapka hacker ödülü olarak tutmasına izin verildi.

Ödül olarak verilen 45.455 Solana (SOL), Crema’nın ilk olarak çettirdığı ve hizmetlerini askıya almasına zorlayan 9,6 milyon abd parasıın yüzde 16,7’si ediyor.

Crema ekibi, hacker’ın kimliğini tespit etmek için soruşturma start verttı ve Discord kanalını ve hacker’ın adresinin orijinal gas kaynağını takip etmeye start verdı. Ekip, kısa sürede hacker ile pazarlığa oturduklarını duyurdu. Siber settirgan, çarşamba günü değeri yaklaşık 8 milyon abd parası olan 6.064 Ether (ETH) ve 23.967 SOL’ü iade etti.

Hacker, çettiğı kripto paraları Ethereum ve Solana ağlarında gerçekleştirdiği bir dizi işlem en yeniucu iade etti. Her iki ağda da gerçekleştirilen ilk işlemler, cüzi miktar coin ile yapılan deneme amaçlı işlemlerdi.

Crema ekibi ve kişisiları çalınan varlıkların kurtarılmasıyla birlikte rahat bir nefes alabilecek olsa da, hala yapılması gereken bazı şeyler var. Protokol ekibi, hacker ile henüz anlaşmaya varmadıkları salı günü, benzer bir settirının bir daha yaşanmaması için yeni bir kod denetime sunduklarını duyurmuştu.

Settirıya ilişkin henüz resmi post-mortem yzamanınlanmadı, fakat Crema ekibi pazar günü paylaştıkları tweet ile settirıyı genel hatlarıyla anlattı. Siber settirgan, merkeziyetsiz finans kredi protokolü Solend’den anlık kredi ettiktan devamında bu krediyi Crema havuzuna likidite olarak ekledi.

Hacker, daha devamında fiyat verilerinde oynama yaparak protokol özüsine olduğundan daha büyük bir ödül borçluymuş gibi gösterdi ve havuzdan 9,6 milyon abd parasılık “yüklü bir ücret” almzamanı başardı.

İlginizi çekebilir: Hollandalı emniyet güçleri 2019’da fidye verilen Bitcoin’leri kurtardı

Crema protokolü, ekibe göre denetim tamamlanır tamamlanmaz faaliyete kettiğı konumden devam edecek.