Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) Yasal Olarak Kabul Etmesinin Üzerinden 1 Sene Geçti: Neler Yaşandı?

El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal bir ödeme aracı olarak kabul etmesinin üzerinden 1 yıl geçti. Nayib Bukele’nin bu radikal hamlesi zaman içerisinde halk tarafından farklı tepkilerle karşılandı.

El Salvador 7 Eylül 2021 zamaninde Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul ederek dünyada bir ilke imza atmıştı. Finansal hizmetlere erişimi oldukça kısıtlı olan konumel halka bir alternatif olarak sunulan Bitcoin, başta birçok avantajı ile halkın gönlünü kazansa da en yeniuçın edildiğı zamanten bu yana yaşadığı %60’a yakın değer kaybıyla halkın görüşlerini değiştirdi.

El Zonte sahil beldesinde bir dükkan sahibi olan Mari Aguirre, Bitcoin’in yasal bir ödeme aracı olarak kabul edildiği zamante 52.660 abd ABD parasııdan 68.000 abd ABD parasııa kısa bir sürede yükseldiğini ve bu arada işlerin iyi gittiğini belirtti. Ancak en yeni 5 aydır sürekli düştüğünü belirten Aguirre yine de Bitcoin ödemelerini kabul etmeye devam ediyor.

Bunların beraberinde hükümet, El Salvador GSYİH’nin %28’ini oluşturan havalelerin gönderilmesi sırasında oluşan komisyon kaybından kurtulmak adına Chivo adlı bir elektronik cüzdan çıkardı. Chivo yaklaşık 4 milyon kez indirildi buna rağmen indiren kişisiların üç milyona yakını ABD’de ikamet ediyordu. Ayrıca Merkez Bankası eski Başkanı Carlos Acevedo, havalelerin %2’sinden daha azının Chivo aracılığıyla edildiğını ve bunun da pek bir fayda sağlamadığını belirtmişti.

Bitcoin’e ne pahasına olursa olsun güvenen Bukele, 6 Eylül zamaninde El Salvador rezervlerinin bir kısmıyla 400 Bitcoin alarak rezervlerinde ilk Bitcoin bulunduran ülkelerden biri olma ünvanını elde etti. Başkan Bukele, 7 Eylül zamaninde Bitcoin’in yaklaşık 10.000 abd ABD parasıı değer kaybetmesiyle beraber 150 Bitcoin daha topladıklarını açıklayarak toplam rezervin 550 Bitcoin olduğunu bildirdi. Daha zaman en yenira “diplerden” Bitcoin almaya devam eden El Salvador, şu anda rezervlerinde 44.000 abd ABD parasıı yaklaşık maliyetle 2.381 Bitcoin bulunduruyor. El Salvador’un Bitcoin rezervlerinden ettiği zarar mevcut fiyatla 60,1 milyon abd ABD parasııa denk geliyor.

Bu süreçte Uluslararası Para Fonu (IMF) ve bir çok kredi derecelendirme kuruluşu El Salvador’un Bitcoin hamlesinin mevcutta kırılgan olan ekonomisini daha da zzamanıflatabileceğini belirterek, Bukele’ye geri adım atması için çağrıda bulundu. Ancak El Salvador hükümetinden olabilen yönde bir adım gelmeyince finans kuruluşları El Salvador’un kredi notunu CCC seviyesine indirdi. Bunun üzerine Başkan Bukele, 2023 ve 2025 vadeli toplamda 1,6 milyar abd ABD parasıılık devlet tahvilini vadesinden erken geri çağırmzamanı planladıklarını duyurarak halkına güven, finans kuruluşlarına gözdağı vermeye çalıştı.

El Salvador hükümeti ülkedeki jeotermal enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak ve Bitcoin City adında ekonomisi zirve oranda Bitcoin üzerine kurulu pek çok vergiden muaf yeni bir şehir kurmak gibi birçok radikal proje öne sürdü. Projelerin finansmanı için 1 milyar abd ABD parasıı değerinde Bitcoin tahvili çıkaracağını duyuran hükümet, zirve volatilite ve piyasanın içinde bulunduğu belirsizlik sebebiyle tahvil ihracını erteledi. Ancak Başkan Bukele, 22 Temmuz zamaninde jeotermal enerjiyle Bitcoin madenciliğine işe koyulndığını duyurdu.

Bitcoin’in yasal para olarak kabul edilmesinin bir diğer artısı ise, El Salvador turizm gelirinin Bitcoin’den zaman en yeniraki 1 sene içerisinde %30’dan fazla artması olarak gösterilebilir. Ülkenin Turizm Bakanlığı’ndan yapılan duyuruya göre, Bitcoin teknolojisinin yaygın kullanımı ülkedeki iş fırsatlarını artırttı ve El Salvador, dünyanın her konuminden “iş turizmi” gelirleri elde etmeye işe koyulyan bir ülke haline geldi. Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi ile birlikte turizmde yaklaşık %30’dan fazla bir artışın kaydedildiğini özellikle vurgulayan Nayib Bukele, Bitcoin kullanımının yalnızca turist szamanısına değil, aynı zamanda turistlerin harcamalarına da etki ettiğini ifade etti.

El Salvador için oldukça çalkantılı geçen bir senenin en yeniunda akıllarda kalan 2 somut gelişme, jeotermal enerji ile kripto madenciliği ve “dipten” alınan Bitcoinlerden kaynaklanan 60 milyon abd ABD parasıılık zarar oldu. Yine de Bitcoin’in önümüzdeki dönemlerde toparlanması El Salvador için tekrar işleri “dayanılacak” seviyeye getirebilir. Tüm bunların yanı sıra halkın bir kısmı, Bitcoin hamlelerine karşın oldukça sinirli olsa da diğer bir kısmı hepsini kapsayan yaşananlara rağmen bu en yeniuçdan memnun. El Zonte’de bir otelde çalışan Cheetara Hasbun, “Bitcoin’in hala iyi bir ödeme aracı olduğunu sadece ona abd ABD parasııa verildiği görecek şekilde zaman verilmesi gerektiğini” belirtiyor.