Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
370 bin birim ele geçirildi


Blokzincir siber güvenlik şirketi CertiK tarafından yapılan yeni bir duyuru, Avalanche ağında bir ‘Flash Loan’ settirısı gerçekleştiğine işaret etti. Siber settirı en yeniucunda, akıllı sözleşmeden ve birkaç likidite sağlzamanıcısından 370 bin birim değerinde USDC ele geçirildi. Trader Joe, Nereus Finance ve Curve Finance’in settirıdan etkilendiği olabilite edildi.  

Aktarılan detaylara göre; siber korsanlar, Avalanche ağında konum alan bir akıllı sözleşmeden faydalanarak settirıyı gerçekleştirdi. Siber güvenlik bilirkişiları, settirının doğrudan Avalanche ağında gerçekleşmediğini ve ağda konum alan bir sözleşmenin açığından kaynaklandığını vurguladı. CertiK, settirıyı şüpheli akıllı sözleşme verilerini aktif olarak takip eden ve görüntüleyen zincir ardü güvenlik yazılımı Skynet aracılığıyla tespit etti. Settirının 6 Eylül Salı günü gerçekleştiğinin ve yeni fark edildiğinin de altı çizildi. 

Settirganın kimliği ise henüz net olarak bilinmiyor.  

Flash Loan settirısı nedir?

Blokzincir üzerindeki borç alma-verme sistemi, “Flash Loan” olarak adlandırılıyor. Blokzincirde akıllı kontratlarla gerçekleştirilen hepsi borç alma-verme hareketleri, tek bir işlemde hayata geçiyor. Flash Loan settirıları, bir settirgan büyük miktarda teminatsız kredi ettiğında ve bu fonu piyasa fiyatlarını manipüle etmek için kullandığında gerçekleşiyor. Bu tip settirıları gerçekleştirmek için genellikle birkaç saniye yeterli oluyor.  

Öte yandan; Singapur merkezli Ava Labs tarafından geliştirilen akıllı sözleşme platformu Avalanche’in, en yeni yıllarda ciddi bir ivme yakaladığı biliniyor. Ethereum ile uyumlu olan ve piyasa değeri açısından ilk 20 kripto platformu arasına girmeyi başaran ağın, bu popülaritesi sebebiyle settirganların radarına girmiş olabileceği olabilite ediliyor.