Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri

Enerji devi şirket, Bitcoin (BTC) madencilerine daha yakın konumlere taşınmaları ve daha fazla yenilenebilir enerji kullanmaları meselesunda çağrıda bulundu.

KenGen, enerjisinin yüzde 86’sının yenilenebilir kaynaklardan, çoğunlukla jeotermal yöntemle Great Rift Valley’deki toprak kaynaklı ısı ceplerinden üretildiğini iddia ediyor. Yerel havadis kaynağı The Standard, KenGen’in Olkaria’daki yeni sanayi parkında, Bitcoin madencilerine kiralanabilecek jeotermal elektrik santralinin yakınında konum olduğunu bildirdi.

KenGen’deki jeotermal geliştirme müdür vekili Peketsa Mwangi, şirketinin madencilerin Kenya’ya çağırma meselesunda istekli olduğunu söyledi:

Onları burada tutacağız çünkü konumimiz var ve güç kaynağına yakın. Bu da istikrara yardımcı oluyor.

Coşkulu konuşmalara rağmen, Kenya’ya gitmek isteyen madencilere dair henüz bir rapor yok.

Cambridge’in Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI), doğu Afrika ulusunun şu anda bilinen hiçbir Bitcoin madencilik operasyonuna ev sahipliği yapmadığını, buna rağmen bölgenin olabilitei 10.000 MegaWatt (MW) jeotermal enerji kapasitesi sayesinde madenciler için ideal gibi göründüğünü söyledi.

KenGen, Kenya finans havadis kuruluşu Capital FM’e göre, nisan zamanında başka jeotermal enerji santrali kurduktan zaman en yenira şu anda maksimum 863 MW üretim kapasitesinde çalışıyor.

Madencileri ülkeye davet ederek KenGen aynı anda birkaç hedefe ulaşabilir. Madencilerin dünya çapında büyük bir inceleme altına alınan çevresel sürdürülebilirliğini artırabilir. Madencilik, CBECI’ye göre, Hollanda’nın tamamından daha fazla, yılda 119,5 Terrawatt saat (TWh) tüketiyor. Sadece 31 ülke daha fazla enerji tüketiyor.

Ayrıca, toplam arzı artırmak ve maliyeti azaltmak için KenGen’in elektrik şebekesinde daha fazla gelişme söz meselesu olabilir. Statista’ya göre Kenya şu anda bir kilovat saatin (KWh) yaklaşık 0,22 abd parasıa mal olduğu dünyanın en pahalı 12’nci elektriğine sahip.

Ülkedeki en çok elektrik maliyeti, elektrik dağıtımındaki adaletsizlikten kaynaklanıyor olabilir. Dünya Bankası’na göre, 2020 yılına görecek şekilde nüfusun sadece yüzde 70’i merkezi şebekeye erişebiliyordu. Enerji şebekesi takipçisi Energypedia, Kenya’nın şebekeye bağlanmanın en çok maliyetinin, genişlemesinin önünde “büyük bir engel” oluşturduğunu belirtiyor.

İlgili: Günlük Bitcoin madencilik geliri en yeni 11 zamanın en düşük seviyesine indi

Kenya hükümeti buna ek olarak madencilerden alınan ücret ve hatta vergiler yoluyla daha fazla gelir elde edebilir. Örneğin, Kazakistan hükümeti, 2022’nin ilk çeyreğinde yalnızca 1,5 milyon abd parası elde etmesine rağmen, önümüzdeki beş yıl içinde madencilerden 1,5 milyar abd parası gelir elde etmeye hazırlanıyor.