Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
ETH gas ücreti kısa süreliğine uçtu

Topluluk, şimdiye kadarki en büyük NFT basımına şahit olurken, Ethereum (ETH) gas ücretleri ise blockchain darboğazları nedeniyle işlemleri başarısız olan kullanıcılardan zaman sonra çok yüksek seviyelere tırmandı.

Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs, yeni girişimleri Otherside metaverse’deki dijital arazi tapularını temsil eden Otherdeed NFT’lerinin satışını başlattı. Her bir parçası yaklaşık 5.800 birima denk gelen 305 ApeCoin (APE)’ye satılan dijital arazilerle beraber Yuga Labs, 55 bin NFT’nin neredeyse anında satılmasının ardından 319 milyon birim ulaştı.

Otherdeed NFT’leri, sadece APE’de basılabilirken gas ücretleri için ETH de gerektiriyor. Yuga Labs’ın belirlediği basma mekaniği, gas ücretlerinde NFT’leri basan kullanıcı sayısını yavaşlatacak anlık bir yükseliş ve NFT’lerin aşamalı olarak satışını öngördü.

Ethereum gas izleyicisi. Kaynak: Etherscan

Redditor u/jeux99, satış esnasındaki yüksek gas ücretleriyle ilgili deneyimlerini, yukarıdaki ekran görüntüsüyle beraber paylaştı:

“Gas ücreti neden şu anda 450 birim??? Daha önce yüksek gas fiyatlarına tanık olmuştum ama böylesini hiç görmedim!”

Bir başka Redditor kullanıcısı u/johnfintech’ın da belirttiği gibi, Etherscan verilerine göre çok sayıda kullanıcı, gas ücretini 2,6 ETH (6.500 birim) ile 5 ETH (14.000 birim) arasında herhangi bir yerde ödedi.

Gas ücretlerine en çok katkıda bulunanlara ilişkin veriler. Kaynak: nansen

Ether kullanımıyla ilgili bazı sorunlara değinen Yuga Labs şunları söyledi:

“Ethereum üzerindeki ışıkları bir süreliğine kapattığımız için özür dileriz. Görünen o ki, ApeCoin’in uygun şekilde ölçeklenebilmesi için özü chainine geçmesi gerekecek.”

Yuga Labs, başarısız işlemler sebebiyle ETH varlıklarını kaybedenlere gas ücretlerini geri ödeme sözü verdi.

İlginizi Çekebilir: Vitalik Buterin, ETH Gas maliyetlerini düşürmek için blok limiti önerdi

Ethereum’un gas ücretleri, NFT’ler de dahil olmak üzere blockchainin barındırdığı ekosistemlerin akışı nedeniyle uzun zamandan beri bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Kasım 2021’de, ETH ağı üzerindeki Gas maliyetini azaltmak için blok içindeki toplam işlem çağrı verisine sınır getirilmesini önermişti.

Topluluk öneriyi kabul ederken, Geth’deki Ethereum yan zincir test ağında EIP-4488’i uygulamak dört aydan fazla sürdü. Topluluk üyesi Qi Zhou, 27 Nisan’da test ağını bir ay içerisinde güncelleme planlarını doğruladı.