Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum açık pozisyonları Merge’e doğru rekor kırdı

Ethereum (ETH) türev piyasasının açık pozisyonları, Merge’e szamanılı günler kala hepsini kapsayan zamanların en en çok seviyesine ulaştı.

Mevcut durumda 15 Eylül için planlanan Merge, ağın mutabakat mekanizmasını iş ispatından (PoW) hisse ispatına (PoS) taşıyarak, merkeziyetsiz uygulama (DApp) ve NFT sektörünün büyük kısmını sırtlayan ağın ölçeklenebilirliğini iyileştirecek ve enerji tüketimini kısıtlayacak.

Ethereum ağında “şimdiye görecek şekildeki en büyüğü” olarak değerlendirilen güncelleme yaklaşırken, yatırımcıların da giderek hareketlendiği gözüküyor.

Kripto piyasası veri sağlzamanıcısı Kaiko’nun 5 Eylül zamanli raporuna göre, Ethereum vadeli piyasasındaki açık pozisyon değeri, 5,1 milyon ETH ile rekor kırdı. Açık pozisyon değeri, rekorun ardından rapor yzamanımlanana görecek şekilde 4,7 milyon ETH’ye geriledi.

ETH açık pozisyonlar ve fonlama oranı. Kaynak: Kaiko

Ether fiyatında da benzer bir yükseliş ivmesi görüldü. Haziran zamanında 880 birima görecek şekilde gerileyen, zaman en yeniraki aylarda dalgalanarak ağustos zamanında da en düşük 1.422 birimı gören ETH, Tradingview verilerine göre havadis yzamanım saati itibarıyla 1.666 birimdan işlem görüyor.

ETH/USD paritesinin 1 günlük fiyat grafiği (Bitstamp). Kaynak: Tradingview

Cointelegraph’ın 31 Ağustos zamanli havadisine göre, Ethereum madencilerinin ETH birikimleri de en yeni dört yılın en en çok seviyesi olan 261.848 ETH’yi gördü. Bu miktar, güncel kur ile yaklaşık 436 milyon birim ediyor.

Diğer yandan, Merge’ün “söylentiyi satın al, havadisi sat” türünden bir olay olacağını düşünenler de var. Ethereum balinalarının borsalara ETH aktarması da bu görüşü doğruluyor.

Borsaların ETH rezervi, geçtiğimiz üç ayda yüzde 78 artış gösterdi.