Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum PoS düğümlerinin %40’ını 2 adres kontrol ediyor


Santiment’in ettiğı araştırmae göre, Ethereum’un PoS düğümlerinin yüzde 46,15’i sadece 2 adres tarafından kontrol ediliyor.

Merge’den saatler devamında, ilk adres yaklaşık 188 bloğu (düğümlerin yüzde 28,97’si) doğrularken ikincisi ise 105 bloğu (düğümlerin yüzde 16,18’i) doğruladı.

Blockchain araştırma platformu Nansen, Ethereum Merge öncesi Beacon Chain’e stake edilen Ether’lerin yüzde 64’ünü beş oluşumun kontrol ettiğini açıklamıştı. Coinbase, Kraken ve Binance ise stake edilen ETH’nin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyordu. Raporlar buna ek 4.653 aktif Ethereum düğümünün çoğunluğunun Amazon Web Services (AWS) gibi merkezi web hizmeti sağlzamanıcılarının elinde olduğunu gösterdi.

Merge’nin başarıyla tamamlanmasından beri blokların yaklaşık yüzde 40’ı, Lido ve Coinbase’e ait 2 adres tarafından oluşturuldu. Bitwise kripto araştırma danışmanıi Ryan Rasmussen, “Blokların yüzde 40’ından fazlasının 2 sağlzamanıcı tarafından, özellikle de Coinbase gibi merkezi bir hizmet sağlzamanıcısı tarafından en yenilanıldığını görmek ideal değil,” ifadelerini kullandı.

PoS’un genellikle merkezileşmeye yol açtığına inanılıyor, çünkü daha en çok token arzına sahip olanları daha düşük miktarlara sahip olanlara tercih ediyor. Örnek olarak, Ethereum blok zincirindeki yeni konsensüs mekanizması, işlemleri doğrulamak için madencilere değil doğrulzamanıcılara dayanıyor. Katılımcıların, bir doğrulzamanıcı çalıştırmak ve ödüllendirilmek için yazının yazıldığı sıralarda yaklaşık 48.225 abd parasıa denk gelen 32 ETH hissesi olması gerekiyor.

PoS’u destekleyenler ise mekanizmanın, PoW’dan daha güvenli ve çevre dostu olduğunu savunuyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, PoS’a geçişin, yalnızca enerji tüketimini yaklaşık yüzde 95 oranında azaltmakla kalmzamanıp, ağın ölçeklenmesine de yardımcı olacağını öngördü.