Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum traderları %40’lık ETH yükselişinden zaman en yenira olası riskleri ele etti

Ethereum’un konumel tokeni Ether (ETH), kritik bir teknik direnç birleşmesine girdikten zaman en yenira 17 Temmuz’da mütevazı bir geri çekilme gördü.

Ethereum fiyat kırılması

ETH’nin fiyatı, iki güçlü direnç seviyesinin üzerinde hareket etmeye çalıştıktan zaman en yenira yüzde 1,8’lik bir düşüşle 1.328 birima geriledi. Söz meselesu güçlü direnç seviyeleri ise tabloda kırmızıyla gösterilen 50 günlük ardel hareketli yaklaşıkdan (EMA) ve siyah ile gösterilen Mzamanıs’tan beri fiyat tavanı olarak hizmet veren ve azalan bir trend çizgisinden oluşuyor.

ETH/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Ether daha önce, 13 Temmuz’daki 1.000 birim seviyesinden zaman en yenira 16 Temmuz’da 1.400 birimın ardüne ulaşarak yüzde 40’ın üzerinde bir artış kaydetti. Bu sıçrama, kısmen de olsa eylül için planlanan ve “Merge” olarak adlandırılan birleşmeden kaynaklanıyordu.

Bu arada, Ethereum’un dört saatlik grafiğindeki bir altın kesişim (golden cross) şekilü ise Ether’in, teknik çalışanler çapındaki yukarı yönlü düşünceleri artırdı.

ETH fiyat riskleri sahte

Ether’in 13 Temmuz’dan beri gösterdiği yüzde 40’ın üzerindeki fiyat rallisi ise bir şekilde fiyat kırılmasını, “yükselen üçgen modeli” oluşturan kritik bir yatay direncin üzerine çıkardı.

Yükselen üçgenler genel olarak devam kalıplarıdır. Ancak bazı durumlarda, yükselen üçgenler düşüş trendinin en yeniunda da görünebilir ve bu da yükselişin tersine dönmesine neden olabilir.

Bağımsız piyasa çalışani Scott Melker, ETH’nin mevcut yükselen üçgen modelinden yükseliş çıkışını, daha fazla toparlanacağının bir işareti olarak değerlendirdi ve şöyle devam etti:

“1.284 birimın üzerindeki bir kırılmanın, 1.700 birima görecek şekilde neredeyse hiç direnç olmadığı için fiyatları uçurması gerekiyor.”

Ether şimdiden 1.284 birimın üzerine oldu ve bir kırılma bölgesinde bulunuyor. Bununla birlikte, yükselen üçgenin ard trend çizgisinin üzerindeki kapanışı ise işlem hacimlerinde herhangi bir artışa eşlik etmedi. Bu da, giderek zzamanıflayan yukarı yönlü sahte bir hareketliliği gösteriyor.

ETH/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Bu nedenle ETH fiyatı, destek olarak 1.284 birima yakın üçgenin ard trend çizgisine doğru bir geri dönüş riski taşıyor. ETH/USD paritesi, inandırıcı hacimlerle 1.284 birimdan toparlandığı ve yukarıda da belirtildiği gibi direnç kesişiminin üzerinde kırıldığı durumda yükseliş eğilimini koruyabilir.

Tersine, 1.284 birimın altındaki bir kırılma ise, düşüşlere eğimli yükselen üçgen kurulumunu yeniden etkinleştirme riskini taşıyor. Sonuç olarak, dipda da gösterildiği gibi bir teknik veri kuralına göre ETH, 750 birima düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Yükselen üçgen kurulumu özellikli ETH/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Bu rakam, mevcut fiyat seviyelerinden yüzde 45’lik bir gerileme anlamına geliyor.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.