Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ethereum türev yatırımcıları mevcut koşullarda tarafsız kalmzamani tercih ediyor

Ether (ETH) fiyatı, 7-9 Kasım zamanlerinde 260 milyon abd parasılık uzun pozisyonun likide edilmesinin ardından neredeyse yüzde 33 düşüş gösterdi. Türev borsalarının 18 Ağustos’tan beri topladığı en büyük darbe olan bu dalgalanma, ktopladıraç kullanan yatırımcıları hazırlıksız yakaladı.

Ether/USD paritesinin 4 saatlik fiyat grafiği (Bitfinex). Kaynak: TradingView

Ether’in 9 Kasım’da gerilediği 1.070 abd parası seviyesi, 14 Temmuz’dan beri görülen en düşük seviyeyi temsil ediyor. En büyük altcoin, geçtiğimiz üç ayda yüzde 44 ayarlama yaşadı. ETH fiyatındaki güncel ayarlamanin ise FTX kriziyle ilgili olduğu düşünülüyor.

Yatırımcıların Ether piyasasında risk alıp almayacağını anlamak için türev verilerine göz atalım.

Vadelileri fiyatı geri kalmaya işe koyuldı

Bireysel yatırımcılar, spot piyasalara kıyasla oluşan fiyat farkından dolzamani çeyreklik vadelilerden çoğunlukla uzak duruyor. Yine de bu araçlar, sürekli vadeli işlem sözleşmelerindeki dalgalanan fonlama oranlarının önlediklerinden dolzamani profesyonel yatırımcılar tarafından tercih ediliyor.

Ether vadeli sözleşmelerinin yıllık fiyat farkı. Kaynak: Laevitas

Sağlıklı piyasalarda fiyat farkı, yıllık yüzde 4 ile 8 arasında seyrediyor. Yukarıdaki verilere bakılırsa, Ether vadelilerin fiyat farkının hepsi süre boyunca yüzde 0,5’in altında kalması sebebiyle yatırımcıların düşüş beklediği görülebiliyor.

Daha da önemlisi, Ether vadelilerinin fiyat farkı spot fiyatın gerisinde ktopladı. Bu durum, kısa pozisyonlara olan talebin en yeni derece en çok olduğu anlamına geliyor. Satıcı taraf, pozisyonlarını açık tutmak için yılda yüzde 4 ödeme yapıyor. Profesyonel yatırımcılar, düşük masrafa rağmen ktopladıraçlı uzun pozisyon açmak istemiyorlar.

Opsiyon piyasaları 8 Kasım’a görecek şekilde nötrdü

Öte yandan, vadeli işlem araçlarına özel durumların hariç tutulabilmesi için opsiyon piyasaları da veri edilmeli. Örneğin Ether’in yüzde 25 delta eğrisi, piyasa yapıcılar ve arbitraj yatırımcılarının zarar veya yukarı yönde korumaya ağırlık verdiği zamanlara dair fikir veriyor.

Ether’in 60 günlük opsiyonlarının yüzde 25 eğrisi. Kaynak: Laevitas

Ayı piyasalarında yatırımcılar, fiyatın düşmesine daha en çok ihtimal veriyor, dolzamanisıyla eğri indikatörü yüzde 10’un üzerine yükseliyor. Öte yandan, boğa piyasalarında ise eğrinin yüzde -10’un altına gerileme eğilimi olduğu görülüyor.

Ether’in 60 günlük delta eğrisi, 26 Ekim’den beri sıfıra yakındı. Bu durum, opsiyon yatırımcılarının zarar yönde koruma sağlayan benzer bir riski fiyatladığı anlamına geliyor. Ne var ki bu gösterge, 8 Kasım’da yatırımcıların paniklemesiyle birlikte pozitif yüzde 10’un üzerine yükseldi. Son 24 saatte görülen seviye oldukça en çok ve profesyonel yatırımcıların zarar yönde koruma sağlama meselesunda ne görecek şekilde tedirgin olduğunu gösteriyor.

Türev piyasasından bu iki gösterge, Ether fiyatının 8 Kasım’da yaşadığı ayarlamanin beklenmedik olduğuna, balina ve piyasa yapıcıların 1.400 abd parasıın kaybedilmesinin ardından tutumlarını hızla değiştirdiğine işaret ediyor.