Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FDIC başkan vekili Gruenberg’den, stablecoin ödemelerine yeşil ışık!


ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) başkan vekili Martin Gruenberg, 20 Ekim’de stablecoin’lerin muhtemel uygulamaları ve FDIC’nin kripto varlıkla ilgili faaliyetlerde bulunmzamanı düşünen bankalara olan tutumu hakkında meseleştu. Gruenberg, stablecoin’lerin değerlerine dair kanıt görmemesine rağmen, stablecoin ödemelerinin daha fazla dikkate alınmzamanı hakkettiklerini söyledi. 

Gruenberg, Brookings Enstitüsü’ndeki meseleşmasına birçok düzenleyici arasında yaygın görünen bir hayal kırıklığı ifadesiyle start verdı: 

“Kripto varlıkların bazı riskleri daha keskin bir şekilde odak noktası haline gelir gelmez ya altında yatan teknoloji ya da kripto varlıkların kullanım durumu veya iş modeli değişir. Piyasaya sürülen yeni kripto varlıklar farklı risk profilleriyle geliyor. Dışardan bakılınca benzeyen kripto varlıklar bile çok farklı riskler taşıyabilir.” 

FDIC, bu zorlukların ışığında bankaların kriptoyla ilgili faaliyetleri hakkında kurumu bilgilendirmek için kullanmaları gereken mektuplar aracılığıyla kripto varlıklarını anlama ve en yeniunda da denetleyici geri bildirim sağlama meselesunda özüsine yardımcı olacak çok önemli bilgileri toplamak için mücadele ettiğini söyledi. Gruenberg, aynı zamanda müşterilerin ve sigortalı kurumların FDIC’in nasıl çalıştığını anlamaları gerektiğini belirtti. 

Stablecoin’lerle meseleşmasına devam eden Gruenberg, kripto ekosistemi dışında “kapsamlı bir ödeme sisteminde şimdiye dek değer açısından bir kanıt olmamasına rağmen,” tüketiciyi ve işletmeyi memnun etmek için bir araç olarak tasarlanan ödeme stabilcoin’lerinin gelecek vadettiğini söyledi. Bu olumlu yaklaşım ise stablecoin’in faydalarının, gelecek yıl piyasaya çıkması olabilecek blokzinciri olmayan FedNow sistemininkilerle büyük ölçüde örtüşmesine rağmen geldi. 

Gruenberg, stablecoin ödemelerinin “bankacılığın temelini tamamen değiştirebileceğini” belirtti. Öte yandan Gruenberg’ün gördüğü 1:1 destekli ve müsaade edilmiş defter sistemleri gibi sağduyulu düzenlemeler olsa da muhtemel değişikliklerin çoğu olumsuzdu. Gruenberg’in belirlediği riskler arasında, özellikle topluluk bankaları olmak üzere bankacılık sistemi içindeki konsolidasyon ve aracısızlaştırma ve “potansiyel olarak yeni bir gölge bankacılık türü için bir temel oluşturabilecek” kredi aracısızlaştırma da bulunuyordu.