Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FED’in 100 Baz Puan Artıracağı Ön Görülmeye Başlandı: Bitcoin’de Ne Olmuştu? Neler Olabilir?

ABD’de enflasyon verileri, 3 ay ard arde beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif faiz artırımına devam edeceği düşünülüyor.

13 Temmuz TSİ 15.30’da açıklanan enflasyon verisi beklentilerin üzerinde geldi. Yıllık bazda %8,8 olarak olabilecek enflasyon, %9,1 olarak açıklandı ve piyasalarda sert düşüşe neden oldu.

Geçtiğimiz ay da enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin bir en yeniucu olarak faiz artırımını giderek yükselten FED’in veriler açıklanmadan önce faizi 50 baz puan yükseltmesi bekleniyordu. Ancak verilerin ardından birçok finans firması beklentilerini 75 baz puan olarak güncellemişti ve FED, 75 baz puanlık artış gerçekleştirmişti.

Bu ay ise faiz oranının 75 baz puan artış göstereceğini düşünen büyük bir çoğunluk bulunuyordu. Ancak dün açıklanan verilerin zirve olması birçok finans şirketinin beklentilerini güncellemesine yol açtı.

Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) sitesinde konum alan verilere göre FED’in temmuz zamanında faizi 75 baz puan artırma olasılığı %19,1, 100 baz puan artırma olasılığı ise %80,9 olarak bulunuyor.

Ancak Fed Başkanı Powell geçtiğimiz ay onayladığı bir duyuruda, enflasyona karşı temmuz zamanında 50 veya 75 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceğini söylemişti.

15 Haziran zamaninde FED duyuru onayladığında Bitcoin fiyatında ne olmuştu?

Açıklandığı zamanten beri bir yükseliş yaşayan Bitcoin, 23.000 abd parası seviyelerine görecek şekilde yükselmesinin ardından 2-3 gün içerisinde şu anki dip seviyesi olan 17.500 abd parasılara görecek şekilde gerilemişti. Birçok insan bu ay açıklanacak faiz oranına görecek şekilde yükseliş bekliyordu yine de olabilecek olmadı ve Bitcoin sadece 22 bin abd parası seviyelerine görecek şekilde yükselebildi. Yazım esnasında Bitcoin, 20000 abd parası seviyelerinde bulunuyor.

4 Mzamanıs zamaninde FED duyuru onayladığında Bitcoin fiyatında ne olmuştu?

Halihazırda bir düşüş trendinde olan Bitcoin, faiz duyurusına yaklaşırken ve açıklanma sırasında yükseliş yaşadı ve 40000 abd parası seviyesinin üzerine oldu. Birkaç saat bu seviyelerde seyreden Bitcoin’in faiz oranından çok fazla etkilenmediği düşünülmüştü yine de 2-3 gün içerisinde büyük bir düşüş yaşadı ve 25 bin abd parası seviyelerine görecek şekilde geriledi. Daha zaman en yenirasında 32 bin abd parası seviyelerine görecek şekilde tekrar yükselse de şu an bulunduğumuz 20 bin abd parası seviyelerine geldi.

Birçok bilirkişi ve danışmanı 27 Temmuz zamaninde açıklanacak faiz oranlarının tekrar düşüş getireceğini düşünüyor. Ancak belirli bir kısım ise en kötü senaryoya karşı Bitcoin’in zaten fiyatlamasını onayladığını artık düşüş gelmesinin zor olduğunu belirtiyor. Ayrıca FED duyurusının ardından ilk başta fiyatta yaşanan yükselişinde bu nedenle olduğu düşünülüyor.

  • İçerikte konum alan veriler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.